ایوان های حرم امام رضا (ع)

تاریخ انتشار: 1397/09/05

ایوان های حرم امام رضا (ع)

با ایوان های حرم امام رضا آشنا شوید

حرم مطهر امام رضا (ع) یکی از شاهکار های معماری تاریخ اسلام است که این معماری فوق العاده، شکوه و زیبایی خاصی به آرامگاه امام رضا(ع) داده است. حرم اما رضا اکنون در مرکز شهر مشهد واقع شده است و وسعت حرم در طول سالها از ۱۲ هزار مترمربع در گذشته به یک میلیون متر مربع در حال حاضر رسیده‌ است که باعث شده این حرم یکی از بزرگترین اماکن مذهبی جهان شمرده شود. در کانون این حرم، آرامگاه ثامن الحجج قرار دارد و توسط مسجد بالاسر، مسجد گوهرشاد، آرامگاه‌ها، ایوان ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه و موزه‌های متعدد احاطه شده است. اگر علاقمند هستید با ایوان های حرم امام رضا آشنا شوید، حتما مطلب زیر از سایت زواران را مطالعه فرمایید.

حرم امام رضا

چهار ایوان معروف در صحن انقلاب اسلامی قرار گرفته که به ترتیب به نام های ایوان عباسی در شمال صحن ،ایوان طلای نادری در جنوب ، ایوان نقاره خانه در مشرق و ایوان ساعت در مغرب می باشند. ساختمان معروف نقاره خانه در ایوان نقاره خانه واقع شده است که نقاره نوازی از بالای همین ایوان برگزار می گردد و در ایوان ساعت نیز همان طور که از نام آن مشخص است، یک ساعت بزرگ قرار داده شده که زمان نشان می دهد. این ایوان ها همچون سایر بخش های دیگر حرم با بهترین مصالح ساختمانی و هنر معماری اسلامی بنا شده اند و در حال حاظرو با وجود گذشت بیش از چند قرن همچنان محکم و استوار می باشند.

ایوان نقاره خانه حرم امام رضا(ع)

در صحن آزادی به مانند صحن انقلاب چهار ایوان با نام های ایوان طلا (در غرب)، ایوان باب الحکمه (در شمال)، ایوان ساعت (در جنوب) و ایوان باب السلام (در شرق) واقع شده است. گفته می شود ساعت بزرگی که در ایوان ساعت قرار گرفته است را مظفرالدین شاه قاجار در سال ۱۲۷۸ اهدا کرده است که تا قبل از ۱۳۳۶ هجری شمسی بر روی ایوان صحن انقلاب قرار گرفته بود.اما ایوان طلا در میان دیگر ایوان ها شهرت بیشتری را دارد که ارتفاع آن به بیش از ۲۰ متر می رسد.

ایوان ساعت حرم امام رضا(ع)

در صحن جمهوری اسلامی، به مانند صحن های دیگر حرم، چهار ایوان و به سبک معماری اسلامی به نام های ایوان طلا یا باب الولایه (ایوان شرقی)، باب العلم (ایوان شمالی)، باب الغدیر (ایوان غربی) و باب الشهاده (ایوان جنوبی) واقع شده است.

ایوان طلای حرم مطهر امام رضا(ع)

در اطراف و در بخش جنوبی شرقی و غربی صحن جامع رضوی نیز سه ایوان و سردر بزرگ ساخته شده است که در طرفین هر ایوان دو گلدسته طلا کاری شده با بیش از ۳۰ متر ارتفاع واقع شده که از ویژگی های منحصر به فرد این صحن است.

گلدسته حرم امام رضا(ع)

تاریخ انتشار : 1397/09/05


 

نماد اعتماد الکترونیکی