جنگل جیغ مشهد

جنگل جیغ مشهد

جنگل جیغ طرقبه مشهد

با نزدیک شدن به تعطیلات در مشهد همیشه شاهد تعداد زیادی از مسافران هستیم که از سرتاسر کشور به شهر زیارتی و سیاحتی مشهد می آیند. در این ایام که خیابان های اطراف حرم در مشهد و البته حرم مطهر امام رضا(ع) بسیار شلوغ است. مسافرانی که به ویژه برای سفر ماه عسل به مشهد آمده اند به دنبال شناخت مکان های تفریحی و گردشی مشهد هستند تا بتوانند درکنار زیارت امام رضا(ع) از سایر امکانات و نقاط شهر مشهد نیز بازدید و استفاده کنند. شاید به دلیل همین شلوغی شهر مشهد و تکمیل ظرفیت هتل های نزدیک حرم مشهد باشد، که بسیاری از مسافران مشهد در این ایام هتل هایی که فاصله بیشتری تا حرم دارند را رزرو می کنند. هتل های لوکس مانند هتل پارس مشهد، هتل هما مشهد، هتل پارک حیات مشهد و.... که از حرم دور هستند هم همیشه مملو از مسافر می باشند. اگر شما هم هتل های دور به حرم در مشهد را رزرو کرده اید. مانند هتل های بالا، با خیال راحت می توانید به جاذبه های گردشگری مشهد سر بزنید. یکی از مناطق گردشگری که رفتن به آن جسارت می خواهد، جنگل جیغ در مشهد است که در ادامه این مطلب سایت زواران معرفی میکنیم.

جنگل جیغ در مشهد

رفتن به دل طبیعت همیشه آرام بخش بوده و ذهن انسان را از دغدغه ها و شلوغی های روزمره آزاد می کند. جنگل که یکی از جاذبه های طبیعی محسوب می شود علاوه بر حس آرامش گاهی اوقات با ترس و وحشت نیز همراه است!

جنگل جیغ در مشهد

جنگل سربرج مشهد که ملقب به جنگل جیغ می باشد. در طرقبه و روستای سربرج قرار گرفته است. جنگل جیغ یکی از وحشتناک ترین جنگل های ایران نام گذاری شده است. روستای سربرج یکی از توابع طرقبه مشهد به دلیل داشتن این پدیده وحشتناک، از مناطقی است که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

جنگل جیغ در شب

تصور کنید جنگلی که در روز آرام بوده، شب هنگام در زمان غروب آفتاب و هم زمان با تاریک شدن هوا، صدای جیغ و ناله از میان درختان جنگل به گوش میرسد با اینکه هیچکس در آنجا وجود ندارد! این صداهای مخوف تا سپیده دم ادامه پیدا می کند. با توجه به شرایطی که در جنگل جیغ حکم فرماست، رفتن به روستای سربرج و جنگل جیغ برای کسانی که به ماجراجویی و ترس علاقه دارند خاطره ای به یاد ماندنی از سفر به مشهد رقم خواهد زد.

اما ساکنین روستا دلیل این صداهای وحشتناک را چه می دانند؟ عده ای دلیل این صداهای مخوف را از ملخ‌هایی می‌دانند که به این منطقه هجوم آورده و شب‌ها در لا به لای درختان و همچنین علفزارهای اطراف آن پناه می‌برند و سرود دست جمعی راه می اندازند، اما این صداهای وحشتناک هیچ شباهتی به صدای ملخ ندارد. برخی معتقدند این صداها به دلیل باد و طوفان میان برگ درختان به وجود می آید. ولی این موضوع حقیقت ندارد زیرا در تمام فصول سال حتی در تابستان با توجه به اینکه هیچ وزش بادی وجود ندارد و حتی برگ و شاخه های درختان ثابت هستند باز هم این صدای وحشتناک به گوش میرسد. عده ای جنگل جیغ در مشهد را نفرین شده می دانند و می گویند که این جنگل محل زندگی اجنه و شیاطین است. شب ها شیاطین و روح های نفرین شده در این جنگل ها پرسه می زنند و صدای های دلخراشی را از خود سر می دهند! اما هیچ پدیده‌ی غیر طبیعی در این منطقه به چشم دیده نشده است.

جنگل جیغ مشهد

گفتنی است این جنگل در دره‌ی رودخانه‌ای که یکی از سرچشمه‌های سد طرق است قرار دارد که فصولی از سال این رودخانه خشک بوده است. اما از سال 90 که این صداها از جنگل شنیده می‌شود، آب رودخانه همیشه جاری است! همین امر باعث جلب توجه مردم و ترس آن‌ها از این پدیده‌ شده است.

رودخانه جنگل جیغ مشهد

صدای جنگل جیغ

با رسیدن به این یقین که صداهای موجود در جنگل جیغ مشهد ناشی از باد، صدای ملخ و اجنه نیست. حال نوبت آن است که ببینیم دلیل ای صداها واقعا چیست؟ با توجه به ترس و دلهره ای که در ساکنین روستای سربرج به وجود آمد با پیگیری های انجام شده، بخشداری استان طرقبه با اعزام چند کارشناس و محقق در محل به راز اصلی این صدا پی بردند. با تحقیقاتی که در جنگل جیغ انجام شد محققان به این نتیجه رسیدند که این صداهای وحشتناک ناشی از صدای جیرجیرک هایی است که در زبان محلی به آن (کز) می گویند. این جیرجیرک ها سال هایی که بارش باران زیاد باشد و رودخانه جنگل سربرج پرآب و خروشان باشد، به روستا حمله می کنند و لابه لای درختان و گیاهان جنگل پنهان می شوند. تعداد جیرجیرک ها به قدری زیاد است که بر روی هر درخت نزدیک ۳ هزار جیرجیرک می نشیند. تمام این جیرجیرک‌ها در حاشیه‌ی دو کیلومتری رودخانه هستند و تعداد زیاد آن‌ها باعث شده که آواز دسته‌ جمعی‌شان مانند صدای جیغ و زوزه به نظر برسد. این جیرجیرک‌ها تا ۴۰ روز زنده هستند و بعد میمیرند.

 


 

نماد اعتماد الکترونیکی