گنبد سبز مشهد

تاریخ انتشار: 1397/11/27

گنبد سبز مشهد

اماکن دیدنی مشهد

مسافران عزیزی که به مشهد سفر کرده اند، به احتمال زیاد در راه رفتن به حرم مطهر امام رضا(ع) و در میدانی نزدیک به حرم بنایی با گنبد فیروزه ای زیبا را دیده اند و این سوال برایشان پیش آمده که این بنا چیست؟ اکنون که به تعطیلات عید نوروز نزدیک می شویم در سایت زواران تعدادی از جاذبه های گردشگری مشهد را معرفی می کنیم تا عزیزانی که سفر نوروزی به مشهد را انتخاب می کنند بتوانند نهایت استفاده را از سفر خود داشته باشند. اماکنی نظیر: گنبد سبز مشهد، باغ نادری مشهد و اماکنی از این قبیل که بسیار به حرم نزدیک می باشد، در مسیر رفت و آمد به حرم مطهر در مشهد به چشم زائران عزیز می خورد و دوست دارند با این بناها آشنایی بیشتری داشته باشند. به ویژه مسافرانی که هتل نزدیک حرم در مشهد رزرو کرده اند بسیار با این بناها مواجه خواهند شد. پس پیشنهاد می کنیم مطالب سایت زواران را بخوانید تا با این اماکن زیبا آشنایی بیشتری داشته باشید.

گنبد سبز مشهد

گنبد سبز در مشهد

گنبد سبز مشهد که نامش را از رنگ گنبد خود گرفته است متعلق به دوره صفوى و مقبره یکى از عرفاى مذهب شیعه، با قدمت چند صد ساله در شهر مشهد است. برخی این مکان را مقبره شیخ محمد مومن می دانند، اما عده ای نیز معتقدند بقعه مزبور آرامگاه شیخ محمد مومن عارف استر آبادی از شیوخ ذهبیه است.

گنبد سبز در مشهد

نمای این بنا در سال 1353 کاشی کاری شده و مرمت هایی در درون آن نیز انجام شده است. گنبد سبز مشهد داراى گنبدى فیروزه اى رنگ متمایل به سبز می باشد که هشت ضلعی بوده و دارای چهار ایوان می‌باشد. علاوه بر ایوان ها و طاق نما ها، کاشی کاری های زیبای آن به بقعه جلوه خاص بخشیده است.

کاشی کاری گنبد سبز مشهد

فضای داخلی گنبد سبز شامل چهار قسمت شاه نشین می باشد و امتداد هر کدام از آنها به درگاه هایی منتهی می شود. در زیر گنبد این بنا نیز ، کتیبه ای با مضمون صلوات کبیره و حدیثی از پیامبر اکرم (ص) دیده می شود که در پایان آن، نام نویسنده این سطرها «نمقفه حسین بن محمد المشهدی» و تاریخ ۱۰۵۸ هجری قمری قید شده است. بر روى گور داخل بنا نیز لوحى سنگى وجود دارد كه هر چند شكسته اما اين بيت در آن قابل قرائت است:

سال تاريخ ايـن خجسته بنا      بيت معمور قلب مؤمن دان

فضای داخلی گنبد سبز مشهد

گنبد سبز مشهد

بقعه ی گنبد سبز در گذشته نمایی ساده در بدنه و گنبد خود داشته است. گنبد سبز در میان قبرستانی از دوره صفویه به نام (میر هوا) قرار گرفته بود و بعدها به وسیله دیوارکشی محصور و پیرامون آن محوطه سازی شده است. با توسعه شهر مشهد و خیابان کشی ها ، الحاقات از اطراف بنا برچیده شده و اکنون گنبد سبز مشهد میان میدانی در مشهد قرار گرفته است.

عکس گنبد سبز مشهد

عکس گنبد سبز مشهد

گنبد سبز مشهد در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۳۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

آدرس گنبد سبز مشهد: خیابان آخوند خراسانی - میدان آخوند خراسانی

تاریخ انتشار : 1397/11/27


 

{enamadx}