غار مغان مشهد

تاریخ انتشار: 1398/12/08

غار مغان مشهد

آشنایی با غار مغان مشهد

سفر به مشهد برای بسیاری از مسافران مشهد، حکم یک تیر و دو نشان دارد و آنها علاوه بر زیارت حرم مطهر امام رضا(ع)، اماکن تاریخی، گردشگری و مذهبی شهر مشهد را از قبل سفر مشهد شناخته و به بازدید این اماکن در مشهد می روند. علاوه بر داخل شهر مشهد در خارج از شهر و نزدیکی مشهد نیز اماکن دیدنی و جذاب زیادی وجود دارد که با دیدن زیبایی و ابهت آنها حیرت زده خواهید شد. سایت زواران علاوه بر رزرو هتل های مشهد برای اقامت آرام شما مسافران در شهر مقدس مشهد، تمامی جاذبه های تاریخی و گردشگری مشهد را به شما معرفی می کند. غارمغان که در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر مشهد واقع شده است، از اماکن تاریخی مشهد است که در ادامه سایت زواران با آن آشنا می شوید.

غار مغان

غار مغان یکی از زیباترین اماکن دیدنی و جاذبه های طبیعی شهر مشهد می باشد. غار مغان در سال 1324 توسط 70 نفر از کوهنوردان مشهد کشف شد. غار مغان مشهد در جنوب روستای مغان و در فاصله 35 کیلومتری تا مشهد قرار گرفته است. غار در انتهای روستای مغان واقع شده و دارای دو دهانه می باشد. قدمت غار مغان مشهد را بر اساس مدارک موجود و اکتشافات فسیل های حلزونی در مسیر های منتهی به غار، میتوان صد میلیون سال پیش دانست که قدمت آن از کوه البرز و دماوند نیز بیشتر است.

غار مغان

در غار مغان مشهد چشمه ها، چاه ها و راهرو های متعددی وجود دارد و کف آن مرمرین می باشد. در اغلب جاهای غار مغان مشهد مرطوب و لغزنده است. درون غار مغان چشمه آب زلال و گوارایی دارد که بسیار سرد است و به علت وجود پرتگاه های زیبا و در عین حال خطرناک در غار مغان مشهد  ورود به داخل آن بدون راهنما و ابزار مورد نیاز خطرناک می باشد. به واقع درون غار مغان مشهد پر از شگفتی و زیبایی های چشم نواز و گاهی هم ترسناک است.

چشمه های غار مغان مشهد

غار مغان مشهد ستون های آهکی فراوان و بزرگی دارد و دارای شیب رو به پایین است و هر چه درون غار مغان مشهد بیشتر پیش میروید شیب غار هم بیشتر میشود. غار مغان در مشهد قندیل های بلند و شفاف و برکه های کوچک و متعددی نیز دارد. غار مغان مشهد دارای سه عدد چاه عمیق است که بصورت طبیعی بوجود آمدند. بهترین فصول برای بازدید غار مغان مشهد بهار، تابستان و پاییز میباشد.

غار مغان در مشهد کجاست؟

غار مغان مشهد در جنوب روستای مغان و در فاصله 35 کیلومتری تا مشهد قرار گرفته است. غار در انتهای روستای مغان واقع شده. برای رسیدن به غار مغان در مشهد باید از جاده کوهستانی پر پیچ و خم منطقه سیدی در جنوب شهر مشهد و کوه خلج عبور کرده و پس از گذشتن از روستاهای بسیار زیبا مانند بالندر ، اردمه و خان رود به مغان می رسید. در 20 کیلومتر آخر مسیر که منتهی به روستای مغان می باشد جاده ی خاکی خوبی وجود دارد که با هر ماشینی می توان این مسیر را طی کرد. از روستای مغان پس از طی کوچه هایی دو کیلومتری به چشمه می رسیم که محل اطراق و ابتدای پیاده روی به سمت غار مغان است.

غار مغان در مشهد کجاست؟

نکات ایمنی بازدید از غار مغان خراسان رضوی

همانطور که گفتیم درون غار مغان مشهد، چشمه ها، چاه ها و راهروهای متعددی وجود دارد و در صورت عدم علامت گذاری و طناب کشی ، منجر به گم شدن حتمی بازدید کنندگان می شود. پس در صورت امکان با یک راهنمای راه بلد به غار مغان مشهد رفته و حتما طناب، چراغ قوه وسایل این چنینی به همراه داشته باشید.

برای پیمودن غار مغان 2الی2 ساعت و نیم زمان احتیاج دارید. رسیدن به دهانه غار از روستا 1/5 ساعت طول می کشد و مسیر برگشت حدود یک ساعت است. پس حتما پیش بینی زمان مورد نیازتان را داشته باشید.

 

تاریخ انتشار : 1398/12/08


 

نماد اعتماد الکترونیکی