روستای بوژان نیشابور

تاریخ انتشار: 1398/12/10

روستای بوژان نیشابور

روستای بوژان

روستای بوژان در مشهد یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری مشهد است . بوژان روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی است. روستای بوژان مشهد دارای آب و هوای معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است. به دلیل آب و هوای کوهستانی بهتر است فصول گرم یعنی بهار و تابستان را برای سفر به بوژان نیشابور تجربه کنید. روستای بوژان مشهد، در منطقه کوهپایه ای ست و در 5 کیلومتری شمال شرقی نیشابور و در دامنه ارتفاعات جنوبی رشته کوه بینالود قرار گرفته است. با وجود همین فاصله تا مشهد، روستای بوژان به دلیل زیبایی های خاص و چشم نوازش، میزبان تعداد زیادی از گردشگران می باشد. بسیاری علت نام گذاری این روستا، گیاهی با برگ‌های ریز و ساقه‌های دراز است که در روستا بوژان نیشابور به وفور یافت می‌شود.

قدمت روستای بوژان در مشهد

بوژان شهری تاریخی با قدمت زیاد است که متاسفانه 700 سال پیش سیلی مخرب آنرا کاملا ویران کرد. با رویش مجدد گیاهان و آبادی بوژان مشهد، مردم دوباره به شهر برگشتند ولی مجددا سیلی عظیم شهر را تخریب کرد.

مناطق دیدنی روستای بوژان مشهد

خانه های واقع در روستای بوژان مشهد بصورت پلکانی می باشد. مصالح بکار رفته در ساخت بناهای قدیمی روستای بوژان نیشابور شامل گل. خشت . سنگ . و آجر و چوب است. روستای بوژان مشهد دارای بافت مسکونی متمرکز در شیب ملایم است و دارای کوچه های پیچ در پیچ  و نامنظم می باشد. روستای بوژان نیشابور معماری سنتی دارد که شبیه به روستاهای پله ای بسیار زباییست که در ارتفاعات بلند دارای باغ های سر سبز و آبشار میباشد. این معماری سبب شده تا بوژان نیشابور در فصول مختلف سال چشم انداز های بسیار زیبا و رنگارنگی پدید آورد. طبیعت روستای بوژان به واقع زیبا و دیدنی ست.

مناطق دیدنی روستای بوژان مشهد

رودخانه زیبای روستا بوژان مشهد که در ارتفاعات روستا وجود دارد نمایی زیبا و دیدنی را ایجاد کرده که رفتن و بازدید آن خالی از لطف نیست. در سرتاسر پیرامون آبشار بوژان نیشابور و مسیر آن، گل ها و درخت های رنگارنگ روییده اند و باغ های میوه را پشت سر خواهید گذاشت. همچنین برای رسیدن به آبشار از کنار رودخانه گذر می کنید که چندین آبشار کوچک نیز در مسیر قرار دارند. برای بازدید از آبشار پس از حرکت از بوژان حدود 2 ساعت پیاده روی پیش رو خواهید داشت که مسیر بسیار دشوار و سراشیبی های تند دارد که به جنگل های سر سبز و باغ های گردو منتهی  میشود. فراموش نکنید که رسیدن به این آبشار بدون وجود راهنما یا راه‌بلد محلی کاری خطرناک است و احتمال گم شدن شما وجود دارد.

آبشار بوژان نیشابور

اقتصاد روستای بوژان نیشابور

اقتصاد روستای بوژان مشهد بر پایه فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامداری، امور خدماتی و تولید صنایع‌دستی است و گندم و جو مهمترین محصول زراعی روستای بوژان مشهد است. در بوژان نیشابور باغداری رونق دارد و آلبالو، گیلاس، گردو، آلو و زردآلو از محصولات آن است . پرورش گوشت و طیور و تولید گوشت، پشم گوسفند و فرآورده‌های لبنی در روستا معمول است و زنان نیز در فعالیت‌های زراعی و دامداری، تولید صنایع‌دستی با مردان روستا همکاری می‌کنند. غذاهای مخصوص روستای بوژان بلغور شیر - کشک  - کوکو قارچ - کله جوش حلوای محلی فطیه مسکه و انواع آش ها می باشد.

اقتصاد روستای بوژان نیشابور

سایت زواران علاوه بر رزرو هتل های مشهد، اماکن دیدنی مشهد و حتی نزدیک مشهد را به مسافران معرفی می کند. با شناخت روستای بوژان نیشابور که در نزدیکی مشهد واقع شده و عکس های زیبای آن، شما را دعوت به بازدید از این روستا به ویژه آبشار زیبای بوژان می کنیم.

 

تاریخ انتشار : 1398/12/10


 

نماد اعتماد الکترونیکی