روستای آبقد، استان خراسان رضوی

تاریخ انتشار: 1398/12/12

روستای آبقد، استان خراسان رضوی

روستای آبقد مشهد

شهر مشهد، یکی از کلان شهرهای ایران عزیز است که در اطراف خود روستاهای خوش آب و هوای زیادی دارد. اگر زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) در سفر به مشهد برایتان فرصتی باقی گذاشت، حتما سری به روستاها و مناطق دیدنی نزدیک مشهد بزنید. به ویژه اگر در فصل تابستان و هوای گرم به مشهد آمده اید، رفتن به این مناطق با آب و هوای معتدل و خوب، سفر دل انگیزی برایتان رقم می زند. روستای دهسرخ مشهد، روستای زشک مشهد، روستای جاغرق مشهد، روستای اخلمد مشهد و طرقبه و شاندیز مشهد از روستاها و مناطق دیدنی نزدیک مشهد است که در سایت زواران درباره آنها صحبت کرده ایم. در ادامه با معرفی روستای آبقد در خراسان رضوی با ما همراه باشید.

روستای آبقد چناران

روستایی در خراسان رضوی وجود دارد که مملو از پدیده های طبیعی دل انگیز میباشد. روستای آبقد نزدیک مشهد و در 16 کیلومتری جنوب غرب شهر چناران قرار گرفته است. روستای آبقد موقعیت کوهپایه ای دارد و در فصل تابستان آب و هوای خوبی دارد. روستای آبقد خراسان رضوی جمعیتی حدود 500 نفر دارد که شغل اکثر آنها زراعت ، باغداری، دامداری و کارگری در معدن می باشد. روستای آبقد مشهد دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی ست که شما را شگفت زده می کند.

روستای آبقد چناران

آبشار آبقد مشهد

یکی از جاذبه های روستای آبقد در مشهد، آبشار پر شور و خروش آبقد است که در 69 کیلومتری جاده مشهد به گوارشک روستای آبقد در چناران قرار دارد. آبشار آبقد مشهد در دره ای زیبا قرار گرفته و دارای آب و هوای معتدل و خشک می باشد. ارتفاع دره آبشار آبقد مشهد حدود 1500 متر از سطح دریاست.

از دلایل نامگذاری آبشار آبقد مشهد این ست که آبقد از دو کلمه آب و قد تشکیل شده  است که به دلیل فراوانی آب در این آبشار و چشمه ای که آبشار از آن سیراب میشود می باشد. منظور از قد آبی است که به اندازه قد انسان است و خبر از فراوانی نعمتی گرانبها می دهد. آبشار آبقد مشهد در استان خراسان رضوی واقع است که پس از طی کردن سه کیلومتر در دره آبقد دهنه اصلی قرار دارد که از عرض دره کاسته شده و باغها به اتمام میرسند.

آبشار آبقد مشهد

دره آبقد مشهد

دره آبقد دره بسیار زیباییست که رودخانه چناران در آن جاریست و آنجا را مکانی بسیار زیبا و تفریحی تبدیل کرده است. ارتفاع دیواره های دره آبقد در مشهد بین 200 تا 300 متر می باشد که به اخلمد شباهت زیادی دارد. از نظر زیبایی و آب و هوای منطقه نیز کمتر از اخلمد نمی باشد.

دیواره های بلند دره آبقد مشهد برای سنگ نوردی بسیار مناسب است و بلندترین آبشار دره آبقد حدود 8 متر است که برای رسیدن به آبشار های آبقد چناران از دو دره که پوشش گیاهی آنها درختچه ای و علفزار است عبور میکند.

دره آبقد مشهد

 

تاریخ انتشار : 1398/12/12


 

نماد اعتماد الکترونیکی