میل رادکان مشهد

تاریخ انتشار: 1398/12/13

میل رادکان مشهد

میل رادکان چناران

شهر مشهد جاذبه های گردشگری زیادی دارد که مسافران خوش ذوق مشهد را به سمت خود می کشاند. حتی بسیاری از این اماکن به قدری از نظر تاریخی و تفریحی قوی هستند که هموطنان عزیز به شوق بازدید از آنها به شهر مقدس مشهد می آیند. نه تنها داخل شهر مشهد بلکه خارج شهر مشهد و نزدیک مشهد نیز اماکن تفریحی و تاریخی زیادی وجود دارد. سایت زواران با رزرو هتل های مشهد و معرفی اماکن تاریخی مشهد و تفریحی شهر مشهد، هم به فکر زیارت شما در مشهد است هم به فکر سیاحت و تفریح مسافران در مشهد. پس با ما و مطالب سایت زواران همراه باشید.

میل رادکان توس

میل رادکان توس در فاصله ۷۴ کیلومتری شمال مشهد و ۲۶ کیلومتری شمال غربی چناران واقع شده‌است. برج یا میل رادکان به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، در نوع خود بی نظیر است. برج رادکان مشهد به ارتفاع ۲۵ متر، با بدنه استوانه‌ای و گنبد مخروطی شکل، اثری تاریخی مربوط به قرن هفتم هجری است. نمای خارجی میل اردکان در مشهد تا ارتفاع سه متری به صورت ۱۲ ضلعی و پس از آن تا زیر گنبد دارای ۳۶ ترک یا نیم استوانه بوده و داخل آن هشت ضلعی است. بدنه میل رادکان توس بسیار ساده و دارای آجرچینی معمولی و دارای تزئینات آجرکاری و گچ بری است.

میل رادکان توس

میل رادکان توس

برج رادکان چناران ، که تصور می‌شد آرامگاه یکی از ایلخانیان می باشد، تنها برجی ست که توانایی تعیین چهار فصل، سال کبیسه و آغاز نوروز را دارد. برج رادکان مشهد اثر ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و دانشمند بزرگ ایرانی، خواجه نصیرالدین توسی است. داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که در دوره ایلخانان بویژه عصر خواجه نظام‌الملک نجوم آنقدر پیشرفت کرده بود که نیاز به چنین سازه‌ای به طور خاص، تنها برای کاربرد نجومی نبوده است. رصدخانه مراغه خود نشانی بر این امر است که به راحتی می‌توانست تمام حرکات آسمانی و وقایع نجومی را رصد کند.

برج رادکان چناران

انتخاب مکان درها و دریچه‌ها در برج رادکان در توس اتفاقی نیست، درها درست در راستای طلوع یلدایی (آغاز زمستان) و غروب آغاز تابستان در پهنه برج رادکان مشهد ساخته شده‌است. همانطور که گفتیم برج رادکان توس تنها برجی ست که می‌توان از طریق آن چهار فصل، سال کبیسه و آغاز نوروز را معین کرد.

میل رادکان چناران

برخی از مستشرقین سابقه ساخت میل رادکان در چناران را از آثار دوره دیلمی دانسته اند و برج رادکان مشهد را آرامگاه زنی به نام مطلع‌الشمس معرفی می‌کنند. این نظریه نیز چندان قابل قبول نیست و در هیچ‌یک از منابع تاریخی ایرانی اشاره‌ای به آن نشده است. زیباترین قسمت میل رادکان چناران بخش فوقانی آن است که از دو ردیف قطاربندی و دو کتیبه کوفی و پهلوی تشکیل شده که در میان تزیینات آجرکاری و گچ‌بری نام بانی و تاریخ ساخت بر آن نوشته شده است.

برج رادکان مشهد

 

تاریخ انتشار : 1398/12/13


 

نماد اعتماد الکترونیکی