دانلود مقاله در مورد استان خراسان رضوی

دانلود مقاله در مورد استان خراسان رضوی

دانلود مقاله در مورد استان خراسان رضوی از سری مقالات جغرافیا با 50 صفحه و فرمت اجرایی Word

استان خراسان رضوی «Razavi Khorasan Province» یکی دیگر از استان هایی است که دربارۀ آن می خواهیم یک مقاله در سایت دانلود مقاله در اختیار شما عزیزان بگذاریم. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدای این مقاله شهرستان های استان خراسان رضوی معرفی شده اند.
  2. در ادامه جغرافیای این استان مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  3. همچنین تاریخچه ای از این استان در ادامه بیان شده است.
  4. سپس جاذبه های تاریخی و فرهنگی و همین طور جاذبه های طبیعی در این استان مطالبی گفته شده است.
  5. سوغات استان یکی دیگر از موضوع هایی است که در این مقاله دیده می شود.
  6. و در آخر در مورد مشاهیر و شخصیت های معروف این استان پرداخته شده است.

 

معرفی استان خراسان رضوی

استان خراسان رضوی یا همان پایتخت معنوی ایران در شمال شرقی کشور ایران واقع شده است که مرکزیت آن را شهر مقدس مشهد بر عهده دارد.

این استان از جهات مختلف جغرافیایی با کشور های دیگر همسایه است. مثلاً از شمال به کشور ترکمنستان و از شرق با کشور افغانستان.

جغرافیای استان خراسان رضوی

استان خراسان رضوی دارای تنوع آب و هوایی زیادی است اما بخش عمده ای از آن را منطقه های نیمه خشک احاطه کرده اند و بارندگی در این استان به اندازه ای است که بتوان آب مورد استفاده برای بخش کشاورزی و صنعتی و مورد نیاز مردم را تأمین کرد.


دانلود مقاله در مورد استان خراسان رضوی

بخش های کوهستانی این استان نیز شامل کوه های هزار مسجد و بینالود می شود که در این میان قله ی بینالود بلندترین قله در این استان به شمار می رود. در میان این رشته کوه های غار های بسیار زیبایی نیز وجود دارد.

تاریخچه ی این استان

کلمه ی خراسان از دو بخش خاور و آسان تشکیل شده است که به معنی جایی است که خورشید از آنجا طلوع می کند و بخش بعدی آن که رضوی نام دارد به دلیل وجود مقبره و بارگاه امام هشتم در این استان است.

مشاهیر معروف

مشاهیر و شخصیت های زیادی در این استان وجود دارند که از آن ها می توان به محمد کاظم آخوند خراسانی که عالمی برجسته و محققی بزرگ بود اشاره کرد. همچنین جابربن حیان که استادی توانمند در زمینه ریاضیات و نجوم بود در این استان متولد شده است.

ابوریحان بیرونی نیز که از فلاسفه و ریاضی دان های برجسته ایرانی است نیز در جایی نزدیک به خوارزم که در این استان قرار دارد به دنیا آمد.

نورالدین عبدالرحمن جامی و مهدی اخوان ثالث از شاعران به نام این استان هستند.

صنایع دستی استان خراسان رضوی

این استان از صنایع دستی و سوغاتی های فراوانی بهره مند است که از میان آن ها می توان به بافته هایی مانند قالی بافی که سابقه تاریخی زیادی در این استان دارد اشاره کرد. همچنین از دیگر بافته های این استان می توان از گلیم بافی، ابریشم بافی، شعر بافی نام برد.

یکی دیگر از کارهای دستی این استان که با هزینه ی بسیار کمی ساخته می شود سبد بافی و حصیر بافی است که این کار به وسیله شاخه های ظریف درختان انجام می شود و مرکزیت این صنعت دستی را طرقبه که از توابع مشهد است را بر عهده دارد و به دلیل ویژگی های خاص آب و هوایی طرقبه و توریستی بودن این منطقه صنعت حصیر بافی بسیار جایگاه خاص و ویژه ای دارد.

شهر نیشابور که در نزدیکی مشهد واقع شده است دارای معادن گران بهای فیروزه است که از زمان هایی دور این سنگ ارزشمند مورد بهره مندی قرار می گرفته و به همین دلیل صنعت فیروزه تراشی یکی از قدیمی ترین حرفه های این استان است که سوغاتی بسیار ارزشمندی به شمار می رود و طرفداران زیادی مردم استان و حتی کل کشور دارد.