ماه صفر در مشهد

تاریخ انتشار: 1401/05/23

ماه صفر در مشهد

ماه محرم و صفر شهر مشهد حال و هوای مذهبی ویژه ای دارد و اگر قصد سفر به شهر های مذهبی را دارید حتما مشهد را در اولویت قرار دهید بخصوص با توجه به اینکه در سالهای اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا راههای ورودی مسافران به مشهد بسته شده بود امسال با پایین آمدن نرخ ابتلا به این بیماری و واکسیناسیون جمعی بار دیگر مسافران و زائران مشهدی میتوانند از لذت عزاداری در هفته آخر صفر در کنار بارگاه منور رضوی بهره ببرند بنابراین هم زمان با واپسین روز‌های ماه صفر،مشهدالرضا (ع) مهیای ایام سوگواری رحلت حضرت رسول اکرم (ص)، شهادت امام حسن (ع) و شهادت امام رضا (ع) میشود و اگر قصد سفر در این ایام به مشهد را دارید حتما از همین حالا محل اقامت خود را رزرو نمایید زیرا در این زمان اکثر هتل ها و هتل آپارتمان های نزدیک به حرم پر میشوند. برای رزرو آنلاین هتل های مشهد از طریق سایت زواران و یا تماس با پشتیبانان سایت اقدام کنید تا بهترین و مناسب ترین هتل با توجه به نیازتان را به راحتی پیدا کنید.

آداب و اعمال ماه صفر در مشهد

در ماه صفر نیز مانند محرم معمولا ایستگاه‌های صلواتی برای پذیرایی از عزاداران دایر میشود و شهر حال و هوای حسینی به خود می‌گیرد. دسته‌ های عزاداری آماده برگزاری مراسم‌های خاص خود در روزهای آخر صفر میشوند. هیئت ها در خیابان‌های اطراف حرم مطهر راه افتاده و به سوی حرم رضوی می‌روند. تکایا و مساجد با برگزاری مراسم با شکوه در روزهای پایانی ماه صفر و وفات پیامبر(ص) و امام رضا (ع)میپردازند. در بیشتر تکایا معمولاً در دهه آخر صفر، سه نوبت مجلس روضه‌خوانی به ترتیب ، صبح‌ها بعد از نماز صبح، عصرها تا نزدیک غروب، شب‌ها بعد از نماز مغرب و عشا برگزار میشود.

شهادت امام رضا (ع) و آخر ماه صفر

در انتهای ماه صفر علاوه بر نکاتی که قبلا گفته شد ،در روز آخر ماه صفر، پایانی‌ترین عزاداری‌ها در شهر مقدس مشهد با شکوه هرچه تمامتر برگزار می‌گردد. جاده‌های منتهی به شهر مشهد شاهد زائرانی هست که با پاهای خسته، به پابوس سلطان خراسان می‌آیند. علاوه بر این آیین سنتی خطبه خوانی نیز در بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در سالروز شهادتشان برگزار میشود.در این مراسم خادمان بارگاه منور رضوی، از ساختمان دارالتولیه واقع در چهارراه شهدا، با صف‌های منظم، با شمع‌هایی روشن در دست تا صحن انقلاب پیاده‌روی کرده و وارد صحن می‌شوند و در جایگاه مخصوص خدام گرداگرد صحن، رضا رضا گویان حرکت می‌کنند و به عزاداری می‌پردازند سپس با خضوع و خشوع شمع در دست می‌نشینند و خطبه شب شهادت امام رضا را می خوانند.

نذری مخصوص مشهدی ها

پخش نذری یکی از آداب و رسوم در ماه محرم و صفر است که هر شهر بسته به فرهنگ خود نذری متفاوتی را تهیه و بین سوگواران اهل بیت تقسیم می کند. غذاهای مخصوص نذری در مشهد دیگچه ، شله زرد و شله مشهدی است که قطعا اگر در ایام محرم و یا صفر به مشهد آمده باشید یکی از این غذاهای خوشمزه را امتحان کرده اید. پخش نذورات در ایام محرم و صفر، از آداب و رسوم زیبا مردم مشهد می‌باشد. مردم مشهد میزبانی خوب برای دسته های عزاداری هستند که از گوشه و کنار کشور به این شهر وارد میشوند.
 


 

 

تاریخ انتشار : 1401/05/23 

نماد اعتماد الکترونیکی