خانه ملک مشهد

تاریخ انتشار: 1397/09/13

خانه ملک مشهد

خانه ملک مشهد

خانه ملک در مشهد مربوط به اواخر دوره قاجار می باشد. و ضلع شرقی خیابان امام خمینی، روبروی اداره دارائی واقع شده است. این اثر در ۱۸ شهریور ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه ملک مشهد

حاج حسین ملک

خانه ملک مشهد در گذشته متعلق به حاج حسین ملک، فردی ثروتمند و نیکوکار بوده است. حاج حسین ملک را می توان یکی از ثروتمندان ایران و مشهد، طی صد سال گذشته به شمار آورد که دارایی او بی نهایت بود. حاج حسین ملک در خانواده ای ثروتمند به دنیا آمد، سال ها اجاره دار املاک و مستقلات آستان قدس رضوی مشهد بود .

حاج حسین ملک در سال 1251 در تهران متولد شد. و در سال ۱۲۸۴ شمسی در مشهد، اداره املاک پدر را در دست گرفت و در سال ۱۳۱۶ شمسی نیز شروع به وقف اموال خود کرد. از جمله وقف های او: کتابخانه ملی ملک، یک کتابخانه که تولیت آن را به آستان قدس رضوی سپرد، دو بیمارستان شامل بیمارستان رضوی در چناران و بیمارستان سجادیه در تربت جام که به شهرداری تحویل داده شد نام برد. حاج حسین ملک در سال ۱۳۳۸ هجری شمسی به هر فرد فرهنگی در مشهد، ۵۱۰ متر زمین وقف کرد که در مجموع ۲۰۰ هکتار زمین در این زمینه وقف شد. در سال ۱۳۴۸ نیز، باغ وکیل آباد، وقف مردم مشهد شد که تولیت آن را به شهرداری مشهد سپرد. و سرانجام در سال 1351 دعوت حق را لبیک گفت و در حرم امام رضا(ع) در مشهد به خاک سپرده شد.

حاج حسین ملک

درباره خانه ملک مشهد

این خانه قدیمی با زیر بنای حدود ۶۰۰ مترمربع و در زمینی به مساحت ۱۶۵۹ مترمربع، در اوایل قرن چهاردهم شمسی در مشهد احداث شد. این مکان از لحاظ معماری، تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی ست. نماسازی ها طبق معماری سنتی و پلان های اجرا شده بر اساس معماری اروپایی می باشد.

خانه ملک در مشهد

  خانه ملک در مشهد در گذشته بسیار وسیع تر بوده است اما اکنون تنها بخش بیرونی آن برجای مانده که شامل دو طبقه است. طبقه بالایی دارای سقف مشبک و منبت کاری شده چوبی و شومینه گچبری زیبایی است. در این ملک، تنها نمونه حمام تاریخی خصوصی مشهد، در محوطه حیاط و باغ خانه ملک مشهد قرار دارد که در زیر تلی از خاک مدفون شده بود که با حفر گمانه های باستان شناسی، کشف گردید. این حمام حدود ۱۲۷ متر مساحت دارد و در زیرزمین با معماری خاص اسلامی تزیین شده و دارای قسمت های میان در، گرمخانه، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آتش دان و محل انبار چوب و مواد سوختنی می باشد. این بنا در سال ۱۳۸۵ نیز به عنوان خانه توریست انتخاب شد.

نمای خانه ملک مشهد

خانه ملک مشهد

خانه ملک امروزه در مشهد مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی است. در خانه ملک، کارگاه های بافت فرش و گلیم، کارگاه سفال و سرامیک و لعاب کاری، کارگاه سوزن دوزی و انواع دوخت های سنتی، کارگاه معرق و منبت، کارگاه تذهیب و مینیاتور، کارگاه جلدسازی، سوخت و چرم بری و صحافی سنتی دایر می باشند و استادکاران زبردست، با عنایت به روشهای سنتی، به خلق آثاری درخشان و هنرمندانه می پردازند.

به مسافران مشهد که به آثار باستانی علاقه دارند توصیه میکنیم حتما سری به این مکان تاریخی زیبا در مشهد بزنید. اگر هتل شما که در مشهد رزرو کرده اید نزدیک به خانه ملک مشهد باشد که در این زمینه دستتان پیش است. رزرو هتل های نزدیک حرم، به این مکان دیدنی زیبا در مشهد نیز نزدیک می باشد.

آدرس: مشهد – خیابان امام خمینی – سه راه دارایی

خانه ملک مشهد

 

 

تاریخ انتشار : 1397/09/13 

{enamadx}