غذا های سنتی مشهد

تاریخ انتشار: 1397/09/14

غذا های سنتی مشهد

غذاهای سنتی مشهد

هر کدام از شهرهای ایران دارای غذاهای مخصوص خود می باشند. وقتی به شهری سفر می کنید بهتر است غذاهای سنتی آن را امتحان کنید. حتی اگر شده تعداد محدودی از این غذا ها را امتحان کنید. مشهد که به خوراکی و غذاهای خوشمزه و لذیذ معروف است یکی از جاذبه های این شهر نیز همین غذاها هستند. شیشلیک مشهد و شله مشهدی که زبانزد خاص و عام است و هر مسافری حداقل یکبار این غذاها را امتحان کرده است. در این مطلب سعی می کنیم شما را با بعضی از این غذاهای سنتی مشهد و جزییات آنها آشنا کنیم. برای تهیه غذاهای سنتی مشهد می توانید آدرس رستوران هایی که این غذاها را ارائه می دهند از هتل خود در مشهد بپرسید یا از نزدیکانتان که در گذشته به مشهد سفر کرده اند تحقیق کنید. اگر امکان آشپزی در هتل محل اقامت خود در مشهد را دارید نیز می توانید تعدادی از غذاهای سنتی مشهد که روش طبخ بسیار آسانی دارند را بپزید.

شیشلیک مشهد

یکی از لذیذ ترین و البته معروف ترین غذاهای شهر مشهد، شیشلیک است که بیشتر در رستوران های طرقبه و شاندیز مشهد سرو می شوند. این غذای لذیذ که از خانواده کباب ها به شمار می رود از شش تکه گوشت، از راسته گوسفند تهیه می شود و معمولا روی منقل پخته می‌شود. گوجه فرنگی کبابی نیز معمولا در کنار شیشلیک سرو می شود. شیشلیک مشهد از غذاهای گران قیمت به حساب می آید. اما به شدت لذیذ است و می توان ادعا کرد مسافران مشهد قطعا شیشلیک مشهد را میل کرده اند.

شیشلیک مشهد

شله مشهدی

یکی از غذاهایی که در مشهد اهمیت و طرفداران زیادی دارد، شله می باشد. شله از خانواده آش ها محسوب می شود. شله مشهدی مملو از گوشت ریش شده گوسفند، گاو و گوساله بوده که در کنار حبوباتی چون نخود و لوبیا و همچنین ادویه جات تند و معطر، به آن طعم و مزه ای خاص می بخشد. می‌توان برای خوشمزه و مقوی‌تر شدن، مقداری مغز قلم گاو به آن اضافه کرد. به دلیل اینکه پخت شله بسیار پر زحمت است، معمولا در خانه‌ها پخته نمی‌شود و همیشه در حجم زیاد و در مناسبت‌های خاص (مخصوصا محرم) و توسط آشپز مخصوص خود تهیه می‌شود. و بعنوان نذری بین مردم مشهد توزیع می شود. شله برای مشهدی‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار است تا جاییکه مردم مشهد عشق به شله را یکی از نشانه‌های هویت مشهدی می‌دانند! شله مشهدی به عنوان میراث معنوی خراسان رضوی و همچنین به عنوان نخستین غذای محلی کشور در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است. برای تزیین شله مشهد و بعنوان یک چاشنی روی شله را معمولا با قیمه تزیین می کنند. اگر در محرم و صفر به مشهد سفر می کنید فرصت امتحان کردن شله مشهد را از دست ندهید.

شله مشهدی

دیگچه مشهد

دیگچه یک نوع دسر به حساب می آید که از دسرهای سنتی و قدیمی شهر مشهد می باشد. ترکیبات اصلی این دسر شامل برنج، شیر، شکر، کره، هل، زعفران و گلاب می‌شود. دیگچه در مشهد را به ویژه در ماه‌های محرم و صفر و در مراسم‌های مذهبی خاص به عنوان نذری طبخ و بین مردم پخش می‌کنند. دیگچه مشهد دو نوع زعفرانی و ساده دارد. ته دیگ این دسر معطر و شیرین طرفداران بسیار زیادی دارد.

دیگچه

اشکنه کشک مشهد

این غذا که  از غذاهای اصیل و قدیمی خراسان است دارای اسامی متنوعی نظیر: اشکنه قوروت،  کله جوش،  قروتی می باشد. غذایی مقوی و خوشمزه است. می توان گفت این غذا شبیه آبگوشت است که نان را در آن تلیت کرده و می خورند. اشکنه کشک مشهد با استفاده از کشک ساییده شده، روغن و پیاز داغ تهیه می شود. درون این غذا که به آن کله جوش نیز گفته می شود مملو از مغز گردو کوبیده شده است که ارزش غذایی آن را دوچندان می کند. روش پخت این غذا بسیار آسان است. با این حال رستوران هایی که این غذای اصیل مشهد را طبخ کنند بسیار اندک است. می توانید از هتلی که در مشهد رزرو کرده اید آدرس رستورانی که غذاهای سنتی مشهد را با کیفیت بالا ارائه می دهند بپرسید.

اشکنه کشک

کوکو شیرین مشهد

یکی از غذاهای مشهد که طعمی لذیذ و دلنشین دارد، کوکو شیرین است. کوکو شیرین در مشهد به عنوان پیش غذا و دسر استفاده می شود. مواد اولیه کوکو شیرین از سیب زمینی، تخم مرغ، زعفران و آرد ذرت تهیه شده و شباهت زیادی به کوکو سیب زمینی دارد. این غذا هم بصورت سرد و هم بصورت گرم سرو می شود که سرد آن طرفداران بیشتری دارد. مزه اصلی کوکو شیرین مشهد به شیره ای است که بر روی آن ریخته شده و طعم شیرین و خاصی را به آن می بخشد. شیره ای که از ترکیب شکر، آب، گلاب و زعفران تهیه شده و وقتی به کوکویی که کمی سرد شده اضافه می شود، آن را تبدیل به یکی از خوشمزه ترین غذاها و دسرها می کند. همیشه در سفر به ویژه اگر مدت زمان اقامت شما در مشهد زیاد باشد از غذاهای آماده و رستوران ها خسته می شوید و تمایل دارید غذاهای خانگی میل کنید. این فرصت برای کسانیکه اتاق های آشپزخانه دار هتل در مشهد را رزرو می کنند به راحتی مهیا می باشد.

کوکو شیرین

تاریخ انتشار : 1397/09/14


 

{enamadx}