پارک ملت مشهد

تاریخ انتشار: 1397/09/17

پارک ملت مشهد

پارک ملت، یکی از مهم ترین بوستان های شهر مشهد

وقتی سخن از سفر مشهد به میان می آید، حال و هوای بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) ما را به سمت خود می کشاند. از نظر بسیاری از هموطنان، حرم مطهر امام رضا(ع)، بهترین مکان برای تازه شدن روح و ذهن است. در کنار بخش معنوی سفر مشهد، گشت و گذار در مکان های تفریحی و گردشگری مشهد هم طعم و مزه خودش را دارد. به هرحال شما به زمانی نیاز دارید تا از هتلی که در مشهد رزرو کردید خارج شده و غیر از زیارت تفریحی در شهر مشهد نیز داشته باشید. طی سالهای اخیر در مشهد سعی شده با ساخت فضاهایی مانند پارک ها، مراکز تفریحی، تجاری و اقامتی مدرن و هیجان انگیز، بازسازی جاذبه های تاریخی و ساماندهی جاذبه های طبیعی، گردشگران بیشتری را جذب این شهر کنند. پارک ملت مشهد، یکی از مهم ترین بوستان های شهر مشهد نیز از قدیمی ترین این فضاهاست. در ادامه مطالب با زواران همراه باشید.

پارک ملت مشهد از بالا

پارک ملت مشهد

پارک ملت مشهد، قدیمی‌ترین بوستان شهر مشهد در سال ۱۳۴۳ در زمان سلطنت محمدرضا پهلوی در مکانی که آن زمان خارج شهر مشهد بود احداث گردید اما به دلیل توسعه شهری، این بوستان اکنون در جنوب شهر مشهد قرار گرفته‌است. این بوستان در آن زمان توسط دو مهندس طراح انگلیسی به سبک بوستان‌های انگلستان طراحی گردید ولی ساخت آن نهایتاً چندین سال بعد توسط مهندسین ایرانی به اتمام رسید. بوستان ملت مشهد، در غرب شهر مشهد و در حاشیه بزرگراه وکیل آباد و در ضلع شمال غربی تقاطع آزادی قرار گرفته‌است. میدان آزادی مشهد به دلیل همجواری با بوستان ملت از قدیم به عنوان «فلکه پارک» در میان مردم مصطلح بوده‌است.

پارک ملت مشهد

مساحت این بوستان در مشهد ۲۰ هزار متر مربع (۲ هکتار) است و از پارک لاله تهران کوچکتر بوده و شامل بیش از ۳۵ هزار اصله درخت به قدمت چند ده ساله‌است. این بوستان از بزرگترین، قدیمی‌ترین و در عین حال دیدنی‌ترین بوستانهای مشهد و همچنین کشور به شمار می‌رود. در ضلع شرقی این بوستان (همجوار تقاطع آزادی) دریاچهٔ بوستان قرار گرفته‌است که در پشت این دریاچه مجتمع جانبازان بوستان ملت راه اندازی شده‌است و به صورت ۲۴ ساعته به ۱۵۰ نفر از جانبازان قطع نخاعی خدمات ارائه می‌دهد. در مرکز بوستان ساختمان فرهنگی هنری امام رضا (ع) قرار دارد که شامل کتابخانه، کلاس‌های فرهنگی هنری، مسجد و... می‌باشد. در داخل بوستان ملت مشهد همچنین شهربازی قرار گرفته‌است که قدیمی‌ترین شهربازی مشهد محسوب می‌شود. در ضلع غربی بوستان (همجوار منطقه آزادشهر) زمین‌های ورزشی بوستان قرار گرفته‌است. این زمین‌ها شامل بزرگترین استخر روباز مشهد به مساحت ۱۲۵۰ مترمربع (طول ۵۰ متر و عرض ۲۵ متر و با عمق ۱ تا ۳ متر) با گنجایش ۴۰۰ نفر، زمین چمن فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس، پیست اسکی و... می‌باشد. به علاوه دور تا دور بوستان، زمین مخصوص دویدن و ورزش قرار دارد. «باغ رز» قسمتی سرپوشیده از بوستان و ویژهٔ بانوان است که شاید نظیر آن را در مشهد کمتر ببینید که دارای امکانات و تجهیزات ورزشی می‌باشد. اگر هتل محل اقامت شما در مشهد، فضای باز و سبز برای تفریح ندارد می توانید به راحتی، با تاکسی یا اتوبوس به پارک ملت مشهد بروید.

پارک ملت مشهد

پارک ملت مشهد

شهربازی پارک ملت مشهد

از قسمتهای مرکزی تا قسمتهای شرقی بوستان شهربازی قرار گرفته‌است. این شهربازی در سال ۱۳۵۱ خورشیدی احداث شد و اولین شهربازی مشهد به حساب می‌آید. شهربازی پارک ملت مشهد تا به امروز تغییرات بسیار زیادی کرده‌است. چرخ و فلک (فانفار) این شهربازی با قطر ۸۰ متر بزرگترین چرخ و فلک در مشهد، خاورمیانه و هجدهمین چرخ و فلک مرتفع در دنیا می‌باشد. این چرخ و فلک ۲۵۰ تنی در سال ۱۳۸۴ به بهره‌برداری رسید و قادر است در هر دور خود ۴۵۰ نفر را تا ۸۰ متر بالا ببرد. لازم است ذکر شود این چرخ فلک را بخش خصوصی، طی دو سال نصب و راه اندازی کرده است و این مجموعه اولین دارنده استاندارد تجهیزات شهربازی در کشور است که از سال ۱۳۹۰ به عضویت اتحادیه جهانی IAAPA درآمده است. همراهی کودکان عزیزتان در شهربازی پارک ملت مشهد شور و نشاط را در سفر به مشهد برایتان به ارمغان می آورد و خاطره ای خوش از سفر به مشهد برایتان رقم خواهد زد.

شهربازی پارک ملت مشهد

نمای شهربازی پارک ملت مشهد

 

تاریخ انتشار : 1397/09/17

 

نماد اعتماد الکترونیکی