موزه های حرم امام رضا(ع)

تاریخ انتشار: 1397/10/15

موزه های حرم امام رضا(ع)

آشنایی با موزه تاریخ حرم رضوی مشهد

حرم مطهر امام رضا(ع)، مقصد سفر اکثر مسافرینی است که از جای جای کشور عزیزمان ایران و دیگر نقاط جهان، به مشهد مقدس سفر میکنند. مردم مشهد بر این باور هستند که برکت موجود در مال آنها، به واسطه وجود حرم مطهر ثامن الائمه در این شهر است. مجموعه حرم مطهر، مجموعه ای عظیم و متنوع است که دارای بخش های متعددی می باشد که یکی از بخش هایی که توصیه می کنیم حتما از آن بازدید نمایید، موزه های حرم است. برای مسافران عزیزی که هتل های نزدیک حرم در مشهد رزرو کرده اند بازدید از این موزه ها به آسانی امکان پذیر می باشد. برای آشنایی با موزه تاریخ حرم رضوی با این مطلب سایت زواران همراه باشید.

موزه آستان قدس رضوی مشهد

تاریخ آستان قدس رضوی نشان می‌دهد اشیایی که علاقه‌مندان و زائران مخلص حضرت رضا(ع) برای استفاده در حرم مطهر حضرتش وقف یا اهدا می‌کردند پس از مدتی استفاده در هنگام ضرورت تعویض می‌‌شد و جای خود را به دیگر اشیای نذری می‌داد، این اشیاء بدون استفاده، در محلی خاص به نام خزانه نگه‌داری می‌شد که آن را می‌توان به عنوان هسته اولیه موزه آستان قدس رضوی در مشهد دانست.

سنگ بنای اولین موزه آستان قدس رضوی مشهد در سال ۱۳۱۶ شمسی گذاشته شد و در سال ۱۳۲۴ در جوار مقبره شیخ بهایی گشایش یافت که در آن زمان، تعدادی از اشیای خزانه انتخاب شد و در سالن‌های این موزه به نمایش درآمد. در سال ۱۳۶۵ شمسی، اشیای موزه برای نمایش به ساختمان جدیدی که در قسمت شرقی صحن امام خمینی(ره) حرم امام رضا در مشهد احداث شده بود، منتقل و موزه عمومی آستان قدس رضوی مشهد در طبقه همکف ساختمان جدید بازگشایی شد؛ در سال ۱۳۷۸ پس از تفکیک و تخصصی شدن گنجینه‌های موزه آستان قدس رضوی مشهد، این طبقه به گنجینه تاریخ مشهد اختصاص یافت و سعی شد در آن اشیاء و لوازمی نمایش داده شود که در گذشته در قسمت‌های مختلف حرم مطهر امام رضا نصب بوده و یا برای امری خاص مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

موزه آستان قدس رضوی مشهد

موزه حرم مطهر امام رضا در مشهد

 در سال ۱۳۹۰ به دستور تولیت آستان قدس رضوی، ۲۰۰ متر‌مربع بر فضای موجود موزه افزوده شد و در سال ۱۳۹۲ با افزوده شدن عکس‌های قدیمی حرم مطهر مشهد به فضای نمایشی و به منظور آشنایی بیشتر مردم با مراحل رشد و توسعه حرم مطهر مشهد و حوادثی که در قرون متمادی بر اماکن متبرکه رضوی گذشته است، موزه تاریخ مشهد به موزه تاریخ حرم رضوی تغییر نام پیدا کرد.

بسیاری از اشیای تاریخی مربوط به حرم مطهر مشهد در آن به نمایش در آمده است؛ اکثر این اشیاء دارای کتیبه وقف هستند که به منظور استفاده در حرم مطهر امام رضا(ع) در مشهد تهیه شده است و مربوط به دوره سلجوقیان قرن پنجم هجری قمری تا دوره معاصر هستند.

موزه اشیا در حرم امام رضا(ع)

تاریخ انتشار : 1397/10/15


 

نماد اعتماد الکترونیکی