بند گلستان مشهد

بند گلستان مشهد

بند گلستان
بند گلستان یکی از جاذبه های دیدنی استان خراسان رضوی و شهر مشهد است که در 8 کیلومتری غرب مشهد بر روی رودخانه گلستان ساخته شده است.
 از عمر این بند حدود 500 سال می گذرد و طی سال ها تغییراتی در آن ایجاد شده است. امکانات رفاهی و تفریحی که به این منطقه اضافه شده بند گلستان را جز مکان های توریستی تفریحی مهم مشهد قرار داده است.
آب های جمع شده پشت این بند که توسط صخره ها احاطه شده است منظره ی زیبا و چشم نوازی ایجاد کرده و قایق سواری در این آب هارا برای گردشگران فراهم نموده است.


این سد یک سد آجری است و ساخت آن مربوط به دوره تیموریان است. برخی سازنده بند گلستان را شاهرخ پسر تیمور گورکانی می دانند و برخی معتقدند این بند را گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ بنا کرده است.هدف از احداث این سد آبیاری زمین های کشاورزی اطراف بوده است و امتیاز ویژه ای از این لحاظ برای منطقه محسوب می شده.
این بند از جمله موقوفات علی بن موسی‌الرضا است و مالکیت آن در حال حاضر بین موقوفات آستان قدس رضوی و مسجد گوهرشاد مشترک می‌باشد و مدار آن بر یازده سهم قرار دارد که هفت سهم آن موقوفه آستان قدس و چهار سهم بقیه وقف بر مصارف جامع گوهرشاد است.
نام بند گلستان از روستای گلستان در پایین دست طرقبه گرفته شده است که به دلیل وجود مزار امام زادگان یاسر و ناصر اهمیت مذهبی خاصی دارد.

بند گلستان مشهد

بند گلستان مشهد