طبیعت زیبای بند گلستان مشهد

تاریخ انتشار: 1401/04/25

طبیعت زیبای بند گلستان مشهد

هر ساله، میلیون‌ها نفر به دلایل مختلفی مانند دیدن جاذبه های شهر مشهد، زیارت بارگاه منور رضوی، سفرها و قرار های کاری، پزشکی و سلامت و هزاران دلیل دیگر به مشهد سفر می کنند. با وجود اینکه شهر مشهد یک شهر زیارتی و پایتخت معنوی ایران شمرده میشود اما صنعت گردشگری در این شهر محدود به حرم امام رضا نمی شود بلکه این صنعت انواع بسیار گوناگونی دارد که در حال توسعه است. در قدیم بیشترین حوزه فعالیت این بخش شامل هتل های خوب مشهد میشد اما در حال حاضر صنعت گردشگری در یک دهه اخیر به گونه ای رشد کرده که حتی مکان های بسیار دور افتاده و غیر قابل دسترس نیز به جاذبه ای تبدیل گردد که مردم تمایل به رفتن به آن جا را داشته باشند. بند گلستان مشهد یکی از این جاذبه های گردشگری است  که سالهاست از جمله ارزان ترین تفریحات مشهد برای زائران و مسافران مشهدی بشمار میرود. این مکان دیدنی که بر روی رودخانه گلستان قرار دارد یکی از مقاصد بی نظیر در طبیعت گردی به شما می آید. اگر از دسته گردشگرانی هستید که به طبیعت گردی علاقه دارید، سایت زواران در این مطلب شما را با این منطقه زیبا و تاریخی بیشتر آشنا خواهد کرد.

بند گلستان مشهد

بند گلستان مشهد

بند گلستان یکی از بند های تاریخی استان خراسان و شهر مشهد است که در 8 کیلومتری غرب مشهد و بر روی رودخانه گلستان احداث شده و یکی از مکان های دیدنی و توریستی مشهد به مشار میرود. این مکان که قدمتی 5020 ساله دارد با گذشت سالها هنوز پابرجاست و شما برای دیدن آن باید از انتهای بلوار وکیل آباد مشهد به سمت طرقبه بروید، تا در 5 کیلومتری این مسیر بند گلستان را مشاهده کنید.

مصالح ساخت بند گلستان

بند گلستان در محلی ساخته شده که عرض دره تنگ تر میشود و در دو طرف آن صخره های عظیمی وجود دارد. سنگ تکیه گاه آن از گرانیت است، اگرچه یک سمت بند روس سنگ گرانیت تکیه دارد ولی خود بند روی آبرفت های رودخانه بنا شده است.لذا کف مخزن آن در قسمت پایه اصلی غیر قابل نفوذ نیست. مصالح اصلی به کار رفته در بند آجر و سنگ و ملات مخلوط از آهک و شن و خاک است. قسمت میانی سازه با سنگ و ملات پر شده و سطوح خارجی آن با آجر کار شده است. بنای بند را طوری ساخته اند که در طرف خارجی آن واقع شده . حکم پشتیبان محکمی برای بند را دارد.

تاریخچه بند گلستان مشهد

قدمت این بند به زمان تیموریان برمیگردد، این بند که بر روی دریاچه گلستان و رودخانه ای به این نام احداث شده به لطف آبی که از ارتفاعات بینالود می آید این چنین زیبا و سرسبز فعالیت دارد. در فصول پر بارش سال که مناطق اطراف نیز بسیار سرسبز میشود آب دریاچه بالا آمده و برای قایق سواری نیز مناسب است اما در باقی طول سال، عمق آب بسیار کم است، دلیل اصلی این اتفاق مصرف بی رویه آب در زمین های بالا ‏دستی است. در طول مسیر این آب تا رسیدن به پشت سد، باغ های طرقبه، عنبران و جاغرق از آن استفاده می کنند

مساحت بند گلستان مشهد

طول بند گلستان در قسمت پایه در کف رودخانه 30.6 متر است و هرچه به طرف بالا ادامه می یابد بر مقدار آن افزوده می شود و در بالا طول تاج فعلی 130 متر است. عرض تاج با ضخامت سد در بالا 10.5 متر و در پایین حدود 25 متر است. ارتفاع سرریز بند 20 متر از بستر رودخانه منظور شده . مخزن بند در بالاترین ارتفاع حجمی معادل 2.7 میلیون متر مکعب شده است. مخزن بند در بالاترین ارتفاع حجمی معادل 2.7 میلیون متر مکعب دارد و حجم مفید آن منهای حجم اشغال شده توسط رسوبات 1.5 میلیون متر مکعب است.

تفریحات بند گلستان مشهد

تفریحات بند گلستان مشهد

مهمترین و اصلی ترین قسمت این بند برای گردشگران تفریحات آن است. مناطق سرسبز اطراف بند برای دورهمی و گذراندن پیکنیک و اوقات مفرح بسیار مناسب است. اگر در بهار به این منطقه سفر کنید بخاطر پر آب بودن بند می توانید قایق سواری کنید و یا افرادی که مجوز دارند میتوانند به ماهیگیری نیز بپردازند. اگر نیز به طبیعت گردی و مناطق روستایی علاقه مند باشید روستای ازغند و مایان نیز از توابع این بند بشمار میروند که میتوانید در آنها نیز گشتی بزنید. پارک بند گلستان مشهد معروف به پارک وکیل آباد است. این پارک به همراه پارک بوستان و بنفشه، با ‏امکانات مختلف پذیرای گردشگران عزیز میباشد. علاوه بر این کافی شاپ و رستوران‌های اطراف دریاچه، برای شکم گردی، تفریح و لذت بردن از زمان فوق العاده هستند

بهترین زمان بازدید از بند گلستان

همانطور که قبلا نیز گفتیم طبیعت زیبای بند گلستان مشهد، بکر و سرسبز است که در فصل بهار قطعا با فضایی زیباتر مواجه خواهید بود. ‏قدم زدن در خیابان ها، تفریح و لذت از امکانات مختلف مثل پارک، رستوران، کافی شاپ، نشستن دور دریاچه و ‏یا مشاهده سد از راه دور در فصل بهار بسیار لذت بخش است.‏ علاوه بر آن به دلیل بالا بودن آب در فصل بهار تفریحات آبی مانند قایق سواری و ماهیگیری نیز در این زمان امکان پذیر است.

 

 

تاریخ انتشار : 1401/04/25

طبیعت زیبای بند گلستان مشهد

 

{enamadx}