موزه آیین پهلوانی مشهد

تاریخ انتشار: 1398/12/19

موزه آیین پهلوانی مشهد

موزه آیین های پهلوانی مشهد

شهر مشهد از دیرباز تاکنون پاسدار آیین های پهلوانی بوده است. آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای از جمله آیین‌های سنتی ایران است که توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث معنوی یونسکو، به ثبت جهانی رسید. یکی از موزه های دیدنی و مکان های دیدنی در شهر مشهد، بدون تردید موزه آیین پهلوانی مشهد که با نام موزه شه لافتی نیز شناخته می شود، می باشد که در ادامه سایت زواران با آن آشنا می شوید.

موزه آیین پهلوانی مشهد

موزه آیین های پهلوانی مشهد در بلوار شاهنامه و در مسیر آرامگاه فردوسی مشهد قرار دارد. موزه آیین پهلوانی در مشهد جذابیت های بسیار منحصر به فردی دارد و در چند روز هفته فعالیت می‌کند. موزه آیین پهلوانی مشهد در سال 84 به همت مرشد علی‌اکبر قاسمی معروف به پهلوان رستم، کلنگ زنی و در عرض دو سال نیز ساخته و آماده بازدید عموم شد.

موزه آیین های پهلوانی مشهد

موزه آیین های پهلوانی مشهد، سه بخش به نام زورخانه، لنگری و مطبخ خانه دارد. بخش اصلی موزه آیین های پهلوانی مشهد، بخش زورخانه است که در آن اشیایی شامل تصاویر و وسایل ورزشی پهلوانان معاصر قرار گرفته که قدمت 100 ساله دارد.

موزه شه لافتی در مشهد

بخش دیگر موزه آیین های پهلوانی مشهد، لنگری می باشد که در مجاورت گود زورخانه است. لنگری مکانی است که پهلوانان پس از فراغت از ورزش به آنجا می رفتنتد و دمنوش های طبیعی مانند استوخودوس و ختمی می نوشیدند.

موزه شه لافتی مشهد مقدس

در قسمت عیار خانه موزه آیین پهلوانی در مشهد، بعضا مراسم های آیینی و فرهنگی از جمله گلریزان نیز در آنجا صورت می گیرد. همچنین نمایشگاه دائمی موزه آیین های پهلوانی مشهد شامل نقالی شاهنامه، پرده خوانی، نمایش وسایل قدیمی از جمله کالسکه، خرمنکوبی و سایر ادوات سنتی و کشاورزی میباشد که از جاذبه های گردشگری مشهد نیز به شمار میرود.

موزه شه لافتی مشهد

موزه آیین های پهلوانی مشهد یکی از جاهایی ست که می توانید در سفر به مشهد به همراه خانواده به آنجا بروید و از فضای گرم آنجا همراه با نوای خوش پهلوان رستم استفاده کنید.

تاریخ انتشار : 1398/12/19


 

نماد اعتماد الکترونیکی