روستای مایان طرقبه

تاریخ انتشار: 1398/12/20

روستای مایان طرقبه

روستا مایان مشهد

همانطور که بارها و بارها در سایت زواران گفته ایم، شهر مشهد در کنار حرم مطهر امام رضا(ع) دارای جاذبه های تاریخی، تفریحی و گردشگری زیادی می باشد که به مسافران عزیز مشهد توصیه می کنیم تعدادی از این مکان های زیبا را به همراه خانواده و دوستان همراه خود در مشهد تجربه کنند. روستاهای اطراف مشهد دارای طبیعت بکر و سرسبز ، هوای تمیز و به دور از آلودگی و ترافیک های شهر مشهد می باشند. حتما نام بسیاری از این روستاهای زیبا را شنیده و با آنها آشنا هستید. روستاهایی نظیر: شاندیز و طرقبه مشهد، روستای عنبران مشهد، روستای ازغد مشهد و... که به واسطه مناطق دیدنی، رستوران ها و آب و هوای خوبشان معروف و مورد استقبال قرار می گیرند. در ادامه با یکی دیگر از روستاهای جذاب نزدیک مشهد به نام روستای مایان مشهد آشنا می شوید.

روستای مایان در طرقبه مشهد

روستای مایان علیا طرقبه مشهد که به مایون معروف است یکی از روستاهای خوش آب و هوای اطراف مشهد می باشد که دارای 82 خانوار است و جمعیت آن خوشبختانه رو به افزایش میباشد. درآمد مردم روستا مایان مشهد از راه های دامداری و کشاورزی و کشت گندم در تخته مایان می باشد.

روستای مایان مشهد در دل دره ای سبز و زیبا در جنوب شهر طرقبه قرار گرفته است که از روستای حصار گلستان عبور میکند و مسیری جذاب و پر از پیچ و خم دارد. روستای مایان مشهد دارای سه بخش بنام های سفلی، وسطی و علیا میباشد. روستای مایان طرقبه مشهد آب و هوای کوهستانی داشته و معماری روستا بصورت پلکانی و چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

روستای مایان مشهد

روستای مایان وسطی مشهد علاه بر محصولات باغی از جمله گیلاس، آلبالو، گردو و توت خشک به پیشه و هنر سنتی ارغوان بافی و سبدبافی نیز شهرت دارند. روستای مایان مشهد دارای باغ های سر سبز میوه می باشد. روستا مایان در طرقبه مشهد دارای رودخانه ایست که از دامنه های بینالود سرچشمه میگیرد و مسیر ازغد ، مایانات و حصار را طی میکند و به بند گلستان میریزد. این رودخانه سبب پدید آمدن مناظر سرسبز و چشم نوازی شده است.

روستای مایان وسطی مشهد

از آثار قدیمی روستای مایان طرقبه مزار امامزاده میرزا عرب میباشد که حسب ونسب آن به واسطه به امام زین العابدین(ع) میرسد. سنگ قبرهای موجود نیز موید این مدعاست و گفته شده که مردم روستای مایان نیز از نسل امامزاده هستند. به نظر می رسد روستا مایان علیا مشهد محل حضور و گذر بزرگان و عرفای دین بوده زیرا یکی از شاخه‌های فرعی جاده ابریشم از کنار این روستا می‌گذرد.

دره مایان مشهد

دره مایان طرقبه مشهد شامل روستاهای گلستان، حصار، مایان علیا، مایان وسطی، مایان سفلی و ازغد می باشد. اراضی کشاورزی و باغات آن از آب رودخانه مایان آبیاری می شود. دره مایان مشهد یکی از مناطق طبیعی و گردشگری اطراف مشهد می باشد که به سبب آب و هوای خوب و طبیعت چشم نواز خود، مردم بسیاری را برای تفریح به خود جلب می کند.

دره مایان مشهد

روستا مایان علیا طرقبه مشهد از جهت تاریخی قدمت زیادی دارد که وجود مقبره ها قدمت چند صد سال گواهی بر این مدعاست. در روستای مایان علیا مشهد درختان کهنسال و ارزشمند ارس وجود دارد که از روستا نگهداری و پاسداری میکنند. از آثار به جا مانده در روستای مایان علیا مشهد، آب انبار های قدیمی می باشند که برای استفاده رهگذران و مسافران تشنه است.

روستای مایان طرقبه مشهد

 

تاریخ انتشار : 1398/12/20

 

نماد اعتماد الکترونیکی