کدام قسمت هواپیما برای نشستن مناسب تر است؟

تاریخ انتشار: 1396/07/15

کدام قسمت هواپیما برای نشستن مناسب تر است؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برخی مواقع در خصوص سفر با هواپیما دچار تردید شده باشید. تردیدهایی که گاه به دلیل هزینه های بالای سفر ایجاد می‌شود و گاه مرتبط به ترس از لرزشها و تکانهای هواپیما در حین پرواز است. بد نیست بدانید انتخاب صندلی مناسب در یک بخش خاص از هواپیما علاوه بر اینکه ترستان را از بین می‌برد، می‌تواند پرواز آرامتری را نیز برایتان رقم بزند.

ممکن است شما نیز همانند اغلب مسافران برای سفرهای هوایی کوتاه مدت، با خرید بلیط هواپیما تهران یا هریک از مقاصد داخلی یا خارجی کشور، یک کلاس پروازی از نوع اکونومی را انتخاب نمایید اما آیا اطلاع دقیقی از صندلی ها و بخشهای مختلف آن نیز دارید؟ تا به حال با خود اندیشیده‌اید که شاید با دقت در انتخاب یک صندلی، بتوانید پرواز ایمن تری را تجربه کنید؟ برای پاسخ به این سوالها، تنها کافیست با قاصدک 24 مرکز خرید بلیط هواپیما و بیمه مسافرتی همراه شوید.

 

 

در پروازهای اکونومی، صندلی های کنار پنجره چشم انداز بهتری دارند، صندلی های مشرف به راهرو نیز فضای بیشتر و راحتتری را در اختیارتان قرار می دهند. صندلی های میانی تقریبا خنثی هستند و هیچ مزایای خاصی ندارند، صندلی های انتهایی، دید بهتر و زیباتری دارند و در نهایت صندلی های جلویی تنها به نمایش بالها می‌پردازند. علاوه بر فضای حرکتی یا چشم‌اندازی که یک صندلی در اختیار مسافر قرار می‌دهد، برای بسیاری از ما اولویت، نشستن به روی صندلی ایست که کمتر تکان می‌خورد.

دکتر اشنایدر، از متخصصین صنعت هوانوردی در این خصوص می‌گوید: "برای آنکه در هواپیما لرزش های کمتری را تحمل کنید، بهتر است پروازهایی را انتخاب کنید که با هواپیماهای بزرگتر و در ارتفاعهای بیشتری صورت می گیرند و اگر امکان انتخاب این نوع از هواپیماها را نداشتید، صندلی های ردیف ۱۰ تا ۳۰ می توانند مناسبترین انتخاب برای شما باشند. این صندلی ها دقیقا روی بالها قرار گرفته اند و نسبت به صندلی های نزدیک دماغه یا صندلی های انتهای هواپیما، لرزش کمتری را جذب می کنند. صندلی های ردیف ۱۰ تا ۳۰ با اینکه به طور کامل از تکانها و لرزشهای هواپیما در امان نیستند اما می توانند در انتقال کمتر آنها به مسافر تاثیر به سزایی داشته باشند".

کاپیتان چلسی دیگر صاحب نظر در این امور، در تائید صحبتهای دکتر اشنایدر اضافه می کند: "نزدیک بودن صندلی های روی بالها به مرکز ثقل هواپیما موجب جذب لرزشهای کمتری می شود. البته تمریناتی نیز برای کمتر کردن ترس از تکان خوردن هواپیما نیز وجود دارد؛ به این ترتیب که به مسافران توصیه می شود قبل از پرواز به عنوان یک مسافر سوار یک خودرو شوند و با تمرکز و دقت لیستی از صداها و لرزشهایی که حس می کنند، تهیه کنند. این کار به مسافران کمک می کند تا به چیزهایی که افراد در حالت عادی به آن دقت نمی کنند، توجه بیشتری نشان دهند و از تکان خوردن هواپیما هراس کمتری داشته باشند چرا که یک خودروی در حال حرکت به مراتب تکانهای بیشتری را نسبت به یک هواپیما متحمل می شود".

با تمام اینها آمارها حاکی از ان است، مسافرانی که صندلی های انتهایی هواپیما را برای نشستن انتخاب می‌کنند، در تصادفات هوایی شانس بیشتری برای نجات دارند. بدین ترتیب در جمع‌بندی برای انتخاب بهترین صندلی هواپیما می‌توان گفت:

* در صورت نیاز به فضای بیشتر، صندلی های انتهایی را انتخاب نمایید. این ردیف از صندلی ها، صندلی وسط ندارند.

* اگر جز آن دسته از مسافران هستید که به بو یا رفت و آمد حساسند، از صندلی های کنار توالت هواپیما و صندلی های کنار کابین آشپزخانه اجتناب نمایید.

* اگر جز آن دسته از مسافران هستید که در هنگام پرواز می خوابند، از صندلی های انتهایی هر بخش دوری کنید. این صندلی ها امکان خم کردن به عقب و لم دادن به روی پشتی را ندارند.

در پایان باید اضافه کنیم شما در هر جای هواپیما که بنشینید، به هر صورت متوجه اندکی لرزش خواهید شد اما اگر با تمرین و تمرکز ذهن خود را برای پرواز آماده کرده باشید و بر حسب اقبال صندلی مناسبی نیز نصیبتان شود به مراتب پرواز آرامتر و لذت بخش‌تری را تجربه خواهید کرد. توجه داشته باشید که با وجود همه این نکته ها برخورداری از یک بیمه مسافرتی مناسب آرامش مسافرت شما را نیز دو چندان می نماید.

تاریخ انتشار : 1396/07/15 

نماد اعتماد الکترونیکی