رویداد های فرهنگی و هنری شهر مشهد در نوروز

رویداد های فرهنگی و هنری شهر مشهد در نوروز

 

با توجه به اینکه مشهد مقدس همه ساله در تعطیلات نوروز پذیرای خیل زیادی از زائران و مشتاقان زیارت امام رضا (ع) می باشد. بررسی اجمالی کار های فرهنگی و هنری این شهر مقدس در ایام نوروز خالی از لطف نیست.


 

برگزاری جشنواره خانه بهار در مشهد

مشهد همه ساله در ایام عید نوروز به زیبا سازی شهر توجه ویژه ای داشته است و با استفاده از آثار هنرمندان در راستای زیبا سازی و جذب زائران بسیار موفق ظاهر شده است. امسال نیز مانند سال های گذشته این حرکت فرهنگی در سطح شهر برگزار می شود.

نوروز مشهد

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس گفت: طرح استقبال از بهار از سنت‌های خوبی است که در سالیان گذشته بنا نهاده شده است تا همزمان با فصل بهار که فصل خروج از سرما و رخوت است با استفاده از هنر هنرمندان مشهدی برای ایجاد تحولی نو در فضای شهر و ایجاد لطافت در شهر اقدام شود. و افزود: امسال تفاوتی ملموس را در حوزه فرآیند استقبال از بهار ۹۷ نسبت به سال‌های گذشته شاهد خواهیم بود. امسال شاهد انجام برنامه های مختلفی از سوی شهرداری خواهیم بود که نگارخانه ها و فضاهای مختلف شهری مانند شوراهای اجتماعی محلات در آن سهیم خواهند بود.

المان های نوروزی

برگزاری مراسم ویژه سال تحویل در حرم مطهر

هر ساله زائران زیادی برای شروع سال جدید به حرم می آیند. با توجه به استقبال بسیار زیاد زائران و برگزاری نماز جماعت در صحن های حرم مطهر رضوی و بهبود ارائه خدمات کارهایی از قبیل افزایش تعداد پایگاه‌های خدمات اورژانس در داخل اماکن متبرکه، ساماندهی وضعیت تردد در اماکن متبرکه با هدف شناسایی مسیرهای تردد و سهولت در تردد، غباروبی، تعویض یا شستشوی فرش ها و ... برای راحتی و آسایش مسافران انجام می شود و همچنین پس از تحویل سال مراسم هایی نظیر تلاوت قرآن مجید، نقاره زنی و... برگزار می شود.

نقاره زنی حرم

توزیع بسته های فرهنگی

با توجه به افزایش چشم گیر زائران در عید نوروز و در راستای افزایش خدمات همواره بسته ها، کتاب ها، نقشه های خدمات شهری و ... به ویژه در حوالی حرم مطهر بین زائران عزیز توزیع می شود.

برگزاری همایش ها

یکی از همایش های علمی که امسال در مشهد برگزار می شود همایش ترجمه و میراث ادبی فارسی و فرانسه است که در روز های 8 و 9 فروردین سال 97 در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود. شرکت در این همایش نیاز به ثبت نام و رزرو دارد.

همایش های دیگری که اواخر سال 96 برگزار می شوند کنفرانس بین المللی فناوری اطلاعات، دولت الکترونیک و شهر هوشمند و دیگری کنفرانس بین المللی فناوری اطلاعات، دولت الکترونیک و شهر هئشمند است که به ترتیب در 17 و 18 اسفند سال 96 برگزار می شوند.

فعالیت های تفریحی

همه ساله در ایام نوروز در پارک ها، سالن ها و مکان های تفریحی شهر مشهد مسابقات مفرح و خانوادگی بین حاضرین انجام می شود و به قید قرعه جایزه ای به منتخبین اهدا می شود.

فعالیت های ورزشی نوروز مشهد

اکران فیلم های نوروزی سینما ها و تئاتر های شهر مشهد را در سایت های مربوط بررسی کنید.

نمایشگاه بین المللی مشهد مقدس

همچنین در ایام نزدیک به عید نوروز نمایشگاه بین المللی شهر مشهد برگزار کننده نمایشگاه عرضه مستقیم بهاره کالاست که به جهت تسهیل خرید و قیمت های مناسب کالا برگزار می شود و در تاریخ 18 تا 25 اسفند پذیرای بازدید کنندگان است.