6 روستای پلکانی در اطراف مشهد

تاریخ انتشار: 1401/02/24

 6 روستای پلکانی در اطراف مشهد

مشهد یکی از شهرهای بزرگی است که به لحاظ گردشگری از اهمیت زیادی برخوردار است. وقتی صحبت از مشهد میشود در درجه اول به یاد اماکن مذهبی و زیارتی و پس از آن مکان های تاریخی شهر می افتیم و شاید کمتر کسی از ییلاقات و مکان های طبیعی و سر سبز مشهد با خبر باشد. با توجه به موقعیت جغرافیایی مشهد که در ناحیه کوهستانی قرار گرفته است این شهر از آب و هوایی دلچسب برخوردار است مخصوصا در فصل بهار که این مناطق بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند. اطراف مشهد جاهای دیدنی زیادی ازجمله رودخانه‌ها، جنگل‌ها، روستا‌ها، کویرها و…دارد که تجربه‌ای باورنکردنی برای شما به همراه خواهد داشت. اگر عازم شهر مشهد هستید توصیه ما در سایت زواران، قبل از هر اقدام رزرو هتل و محل اقامتی مناسب است زیرا ممکن است در زمان سفر شما بسیاری از هتل های خوب و مناسب پر شده باشند در نتیجه رزرو هتل های خوب در مشهد اقدامی هوشمندانه است که به شما کمک میکند از سفر خود لذت ببرید و پس از آن آشنایی با زیباترین جاذبه های طبیعی در اطراف مشهد است که به شما برای سفری دلچسب و خاطره انگیز یاری میرساند. روستاهای پلکانی اطراف مشهد یکی از زیباترین و در عین حال بکر ترین طبیعیت های مشهد هستند که گردش و تفریح در آنها خالی از لطف نیست و بدلیل قرار گیری در دامنه کوهها و مناطق کوهستانی تفاوت چشمگیری با بسیاری از مناطق روستایی کشور دارند.برای آشنایی با انها برخی از این روستاها را باهم مقایسه میکنیم.

روستای زیبای کنگ کهن

روستای کنگ را ماسوله خراسان میتوان نامید. این روستای زیبا در 10 کیلومتری مشهد قرار دارد و یکی از قدیمی ترین روستاهای این منطقه است. اکثر مردم این روستا به باغداری، دامداری، کشاورزی و فرش بافی مشغول اند. انواع میوه های سر درختی در این روستا و در باغات آن به چشم میخورد که جز سوغات این روستا است. کنگ به دو معنی است یکی دژ مستحکم و دیگری پرنده ای که در کوهستان زندگی میکند اما اینکه به چه دلیل این نام برای این روستا انتخاب شده مشخص نیست زیرا هر دو این معانی به این روستای زیبا میخورد.  یکی از عقاید و اعتقادات مردم کنگ این است که زمانی که حاجتی دارند در زیر درختی شمع روشن کنند و این درخت برای مردم روستا بسیار مورد توجه است.

روستای مارشک

در 70 کیلومتری شهر مشهد و در دل کوههای هزار مسجد روستایی با آب و هوای مطبوع و مطلوبی وجود دارد که به نام مارشک معروف است. یکی از ویژگی های این روستا علاوه بر پلکانی بودن آن وجود باغ های سرسبز و زیبا در بین رشته کوههای بینالود است که در نگاه اول توجه همگان را به خود جلب میکند. در حال حاضر حدود 1800 نفر در این روستا زندگی میکنند که همگی به شغل های کشاورزی و دامداری مشغول اند. میوه های این منطقه بیشتر زردآلو، سیب ، هلو، خیار و گردو است.

روستای مارشک در مشهد

روستای خرو

یکی از روستاها با چشم انداز زیبا در نزدیکی نیشابور روستای خرو است که در آن باغهایی با درختان آلو به چشم میخورد و به داشتن بهترین و مرغوب ترین آلو در منطقه معروف است..معماری زیبا و بافت تاریخی این روستا موجب شده تا بسیاری از افراد که به خانه های سنتی علاقه مندند به گشت و گذار در این روستا توجه ویژه ای کنند.به دلیل همین بافت تاریخی و سنتی و پلکانی بون این روستا آن را ماسوله خراسان نیز مینامند. روستای خرو دارای دو آبشار بسیار زیبا به نام های رودمیان و ششو است.

روستای خرو در استان خراسان

روستای بوژان

در 13 کیلومتری نیشابور و 120 کیلومتری مشهد روستایی زیبا و پلکانی با گیاهان رنگارنگ و زیبا به نام بوژان به چشم میخورد.ساختار زیبای روستا و طبیعیت بکر آن منطقه فرصت خوبی برای فراموشی دغدغه ومشکلات و آرامش ذهن و روح است. اگر در فصل تابستان به مشهد سفر میکنید این روستا به دلیل آب و هوای خنکی که دارد بسیار مورد استقبال است. رودخانه بوژان یکی از جوانترین رودخانه های رشته کوههای بینالود است که از کوههای گودزرد، بوژان و سیاه خانی سرچشمه میگیرد.

روستای بوزان در مشهد

روستای اسفیدان

در 45 کیلومتری بجنورد روستایی زیبا بنام اسفیدان قرار دارد که به خاطر ارتفاع زیاد درختان آن به روستای درختان سندل معروف شده است.این روستای پلکانی نیز شباهت زیادی به ماسوله دارد. از محصولات باغی روستای اسفیدان میتوان به گردو، گیلاس، آلبالو، سیب، زردآلو، گلابی، اشاره کرد.

روستای اسفیدان در مشهد

روستای دیزباد

این روستای زیبا در نیشابور واقع شده و در سال 1348 به عنوان یکی از اولین روستاهایی که صد در صد مردم آن باسواد هستند در یونسکو به ثبت رسید. روستای دیزباد بر روی دامنه‌های جنوبی رشته کوههای بینالود به صورت پلکانی و در امتداد شرقی-غربی استقرار یافته‌است . گویش مردم این روستا شبیه گویش مردم نیشابور است. محصولات کشاورزی دیزباد شامل گیلاس، آلو، سیب، آلبالو، گردو، بادام، زردآلو، هلو، گلابی، توت و … بوده که بیشترین محصولات آن گیلاس، آلو، سیب، گردو و آلبالو می‌باشد.

روستای دیزباد مشهد

تاریخ انتشار : 1401/02/24 

{enamadx}