زعفران مشهد

زعفران مشهد

زعفران اعلای مشهد، بهترین سوغات مشهد

مشهد شهری توریستی، زیارتی و سیاحتی است که آمارها حکایت از این دارد که سالیانه حدود 27 میلیون نفر از هموطنان عزیز و 2 میلیون نفر هم مسافر خارجی که عمدتا از کشورهای عربی هستند، از شهر مشهد بازدید می کنند. بازدید کنندگان از شهر زیبای مشهد، عمدتا زائرین ثامن الحجج (ع) هستند که در کنار زیارت از حرم مطهر امام، به تفریح و گردش در مشهد هم می پردازند و به جای جای شهر مشهد و همین طور شهرهای اطراف مشهد هم سر می زنند. اگر از تک تک کسانی که به مشهد سفر کرده اند بپرسیم که از مشهد چه چیزی سوغاتی آورده اند، بلا استثنا همه می گویند: زعفران اعلای مشهد، بهترین سوغات مشهد است.

زعفران مشهد

زعفران که بعنوان یکی از گرانبهاترین تولیدات کشاورزی کشور محسوب میگردد در استان خراسان بزرگ ،بیشترین تولید و صادرات را دارد و از حیث تولید زعفران ،استان خراسان در جهان رتبه اول را داراست. این محصول ویژه در بخش های مرکزی استان همچون شهرستان‌های تربت حیدریه، زاوه، گناباد، تایباد، باخرز و بجستان و در جنوب استان خراسان در شهرستان‌های قائنات، بیرجند، فردوس، سرایان کشت میشود و استان خراسان با تولید حدود ۷۵/۵ درصد از کل تولید زعفران کشور، مقام اول را داراست.

زعفران مشهد

سابقه کاشت زعفران در کشور ایران (به خصوص زعفران قائنات) به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد و از آن زمان تا به امروز در این سرزمین این گیاه ویژه کاشت و برداشت میشود. زعفران که یک گیاه رنگی و گران‌بها چندین ساله میباشد، بدون ساقه ‌است و پیاز دارد و بدلیل اینکه بهترین محل کشت این گیاه در خاک کویر میباشد ، به زعفران طلای سرخ و یا طلای کویر نیز میگویند. شهر مقدس مشهد بدلیل دارا بودن صنایع بسته بندی متعدد ،مرکز بسته بندی زعفران در استان خراسان به شمار میرود و به همین علت در مشهد زعفران در مدل ها و قیمت های مختلف ارائه میگردد.

 از زعفران که دارای رایحه ی سحرانگیز و مزه ی فوق العاده ای میباشد در چاشنی و رنگ غذا استفاده میشود و همچنین این گیاه فوق العاده در صنایع مختلف رنگ سازی، نساجی و صنایع چرم نیز کاربرد فراوانی دارد. زعفران دارای خواص دارویی مختلفی میباشد که مهمترین خاصیت زعفران درمان افسردگی میباشد.

خواص زعفران

 در ادامه برخی دیگر از خواص زعفران را به شما عزیزان معرفی مینمائیم:

 درمان افسردگی، تقویت حافظه، ضد سرطان، جوانسازی پوست، کاهش فشارخون، شادی آور، کنترل کلسترول و چربی خون

 در هنگام خرید زعفران به این نکته دقت داشته باشید که زعفران مرغوب دارای رنگ قرمز تیره است و زمانی که در آب قرار میگیرد ،دیر رنگ خواهد داد. در مشهد زعفران در اشکال گوناگون عرضه میگردد که سه نوع درشت (پوشال)، ریز (سرگل) و دسته (دارای ریشه) اصلی ترین انواع ارائه زعفران میباشد که نوع پوشال آن ،محبوبیت فراوانی را دارد.

زعفران مرغوب


 

نماد اعتماد الکترونیکی