عجایب حرم امام رضا(ع) در مشهد

عجایب حرم امام رضا(ع) در مشهد

عجایب حرم امام رضا

حضور در حرم مطهر امام رضا(ع) باعث آرامش روح و قلب مسلمانان می شود. این آرامش باعث شده تا در سال میلیون ها مسافر از شهرها و حتی کشورهای دور و نزدیک به مشهد سفر کنند و با زیارت حرم امام رضا(ع) به آرامش برسند. حرم امام رضا(ع) علاوه بر این آرامش ذاتی و عجیب تعداد زیادی عجایب تاریخی و معماری و... را در خود جای داده است. اما تا به حال درباره عجایب داخل حرم مشهد فکر کرده اید؟ در مطالب گذشته سایت زواران سعی کردی شما را با حرم مطهر مشهد بیشتر آشنا کنیم و درباره پیشینه حرم امام رضا(ع) ، تاریخچه گنبد حرم امام رضا(ع) ، تاریخچه ضریح حرم مطهر امام رضا(ع) بطور مفصل صحبت کرده ایم. در این مقاله نیز مطالب و نکات جالب در حرم امام رضا که شاید کمتر به آنها توجه کرده باشید را بیان می کنیم.

نکات حرم امام رضا مشهد

 • چیزی که بسیار جالب و عجیب به نظر می آید ساخت اولین خانه در کنار حرم امام رضا(ع) است که به زمان پناه خسرو دیلمی برمی گردد. این پادشاه به دلیل علاقه زیادی که به ساخت و ساز داشت، دستور ساخت بنا های مختلف در نزدیکترین مکان به حرم مطهر دادند.
 • اولین و قدیمی ترین سنگ مزار حرم مطهر امام رضا (ع) حدود ۴۰ سانتی متر در ۲۴ سانتی متر است، که در قرن ششم میلادی با خط کوفی شکسته تاریخ ولادت و شهادت امام هشتم نوشته شده است. نخستین سنگ مرقد امام رضا(ع)، سنگ بنای ساخت ضریح هم بوده است. این سنگ قبر بسیار با ارزش است و در موزه ی آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

نکات حرم امام رضا

 • نام‎های حرم مقدس امام رضا بدین ترتیب می‎باشد: آستان ملائک پاسبان – ارض اقدس – بقعة مبارکه – حرم مطهر – روضة رضویه – روضة مقدسه – روضة منوره – عتبة عالیه – قبلة هفتم – کعبة آمال – مرقد ملکوتی – مرقد منور – مضجع شریف – معین الضعفاء.
 • سقف حرم دارای دو پوشش است، پوشش اول: که از زیر مشهود است، به صورت مقعر و مقرنس بوده، ارتفاع آن از سطح حرم تا نقطه پایانی سقف ۸۰/۱۸ متر می‎باشد، و پوشش دوم: همان لایه خارجی گنبد مطلی است.

عجایب حرم امام رضا

 • ۲۸ هزار لامپ در حرم امام رضا علیه السلام روشن می‎باشد، که اکنون علاوه بر ۲۸ هزار شعله برق، شش هزار لوستر نیز در ابعاد مختلف و با قدمت‎های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سالانه در این حرم مطهر بیش از ۷۰۰ هزار مُهر نماز مورد استفاده و جایگزین مُهرهای شکسته و کثیف می‎شود.
 • در اطراف ضریح امام رضا(ع) به نشانه چهارده معصوم چهارده دهانه به شکل محراب طراحی و اجرا شده است. سیر نقش‎ها و جهت قوس‎های آن یکدیگر را همراهی و تکمیل می کند، و نهایتاً به مرکز و نقطه واحدی می‎رسند، این امر تداعی کننده اصل اصیل عرفانی مشاهده وحدت در کثرت و کثرت در وحدت می‎باشد، و نیز وحدانیت ذات باری‎تعالی و قائمیت و بازگشت پذیری کائنات و ممکنات به او را متجلی می‎سزد.
 • در هشت لچکی چهار گوش ضریح مطهر، به سبک هنر اصیل ایرانی، از گل آفتابگردان که نمادی از شمس الشموس که یکی از القاب امام رضا (ع) است نقش‎هایی تعبیه شده است. در اطراف ضریح مقدس گل‎هایی پنج و هشت برگی به نشانه خمسه طیبه و هشتمین امام طراحی و اجرا شده است.
 • دو سوره مبارکه «یس» و «هل اتی»، در بالای ضریح به صورت کتیبه دور تا دور ضریح نوشته شده است. طول کتیبه بالایی یعنی سوره مبارکه «یس» دارای ۶۶/۱۷ و عرض ۱۸ سانتیمتر و طول کتیبه «هل اتی» ۷۶/۱۶ و عرض آن ۱۴ سانت می‎باشد، هر دو کتیبه و دیگر خطوط بیرونی و داخلی ضریح مطهر که مشتمل بر آیاتی از کلام الله مجید و اسمای حسنی الهی و نام‎های حجج خداوندی است، در کمال قوت و استحکام توسط خوشنویس نامی جناب آقای موحد نوشته شده است.
 • برای اولین بار پوشش داخلی ضریح مطهر، سقف و دیوارهای آن با نقش و نگارها و کتابت اسما الهی، با خاتم‎کاری به طرز بسیار زیبا تزیین شده است. طراحی نقوش داخل ضریح مطهر، توسط استاد فرشچیان انجام شده، و اجرا و خاتم‎کاری توسط استاد هنرمند کشتی آرای شیرازی و همکارانشان صورت گرفته است.
 • ضریح جدید حرم مطهر حدود ۱۲ تن وزن دارد، ضخامت پوشش نقره‎ای و طلایی آن و اتصال روکش‎های بدون پیچ یکی از ویژگی‎های این ضریح است. طول ضریح ۷۸/۴ و عرض آن ۳۷/۳ و ارتفاع آن با محاسبه سنگ پایه ۹۶/۳ متر می‎باشد.

عجایب حرم امام رضا


 

نماد اعتماد الکترونیکی