آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی
آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی بزرگترین شاعر حماسه سرای فارسی در قرن چهارم هجری (صاحب اثر بزرگ شاهنامه)،  در ۲۵ کیلومتری شمال‌غربی شهر مشهد قرار گرفته است. این مجموعه فرهنگی میان دو روستای توس سفلی و اسلامیه در مسیربزرگراه مشهد–قوچان، نزدیک به شهر تاریخی تابران و بقعه تاریخی هارونیه قرار دارد.
در سال 1311 چند سال بعد از تاسیس انجمن آثار ملی ساخت مقبره فردوسی آغاز شد. در ابتدا نمایی به شکل اهرام مصر طراحی شد که به دستور  ذکاءالملک فروغی این طرح تخریب شد تا به جای آن مقبره‌ای به سبک ایرانی هخامنشی ساخته شود.
کریم طاهرزاده بهزاد، طرح آرامگاه فردوسی را پیشنهاد کرد و این طرح در سال ۱۳۱۳ افتتاح شد. به دستور انجمن آثار ملی در سال ۱۳۴۳ بازسازی بنا با نظارت مهندس هوشنگ سیحون در سال ۱۳۴۷ به انجام رسید.
نمای کلی مقبره فردوسی آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد را تداعی می کند. ستون ها و سر ستون های بنا با عناصر تزیینی دوران هخامنشی تزیین شده و اشعار فردوسی بر اضلاع بنا نگاشته شده است.در بخش هایی از آرامگاه نیز دیوارنگارهایی برگرفته از صحنه ها و روایات شاهنامه به هنر فریدون صدیقی نصب گردیده است.
 مقبره میان باغی با حدود شش هکتار مساحت قرار گرفته، در این  باغ موزه و کتابخانه ای تاسیس شده و جلوه ای اندک از فرهنگ غنی پارسی در دوران فردوسی را به تصویر می کشد. بزرگان فضل و ادب این مجموعه را در خور شان فردوسی ندانسته و در صدد توسعه آن هستند.
آرامگاه مهدی اخوان ثالث شاعر معاصر ایرانی نیز در محوطه آرامگاه فردوسی است. تصمیم ها بر این است که در آینده بنای یادبودی در این مکان برای این شاعر پارسی ساخته شود.
 بازدید از آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در 25 اردیبهشت ماه روز بزرگداشت این شاعر، رایگان بوده و نقاره خوانی و نمایشگاه صنایع دستی  و ...  در این روز انجام می پذیرد.
موزه توس
ساخت موزه توس زیر نظر مهندس هوشنگ سیحون همراه با بازسازی مقبره فردوسی در سال 1347 به پایان رسید. در این موزه آثار تاریخی کشف شده در دشت توس و کشف رود، انواع شاهنامه، نسخه های خطی منحصر به فرد، تابلوهای نقاشی با مضمون داستان های شاهنامه و ... به نمایش گذاشته می شود.موزه توس  شنبه ها و ایام عزاداری تعطیل می باشد.
موزه توس در مجموع شامل چهار بخش است
1-    اشیا و آثاری که از دشت توس و اطراف در طی کاوش های باستان شناسی به دست آمده اند نظیر سکه های طلا و نقره دوره اسلامی، انواع قطعات سفالی و سنگی دوره اسلامی و ....
2-    اشایی که بیانگر روح حماسی داستان های شاهنامه است و بینندگان را با ابزار و وسایل جنگی و نامبرده در شاهنامه آشنا می کند نظیر: انواع وسایل سوارکاری شامل سپر، گرز، تیرو کمان، وسایل موسیقی و رزمی و ...
3-    اشیایی که در عصر و زمان فردوسی (قرن 4و 5 هجری) خلق شده‌اند. این بخش شامل انواع ظروف سفالی لعاب‌دارو بدون لعاب و ظروف مفرغی است.
4-    در برگیرنده اشیای اهدایی است انواع تابلوهای نقاشی از چهره فردوسی، آثار نقاشی استاد علی رخساز از داستان‌های شاهنامه، انواع فرش و قالیچه وانواع هنرهای ظریفه این بخش را تشکیل می‌دهند.

کتابخانه
کتابخانه آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی شامل 12 هزار جلد کتاب می باشد که 3000 جلد آن با موضوع فردوسی است.این کتابخانه مکانی جهت شناخت این شاعر بزرگ و ارزنده و گسترش فرهنگ و زبان اصیل پارسی است.
 

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد


 

رزرو هتل های مشهد

هتل های مشهد قیمت ها
رزرو اینترنتی هتل های مشهد
آفر های ویژه هتل های مشهد
کانال تلگرام زواران


لطفا تا بارگذاری کامل صفحه صبر کنید.

چرا زواران؟

زوران تنها سیستم رزوراسیونی می باشد که در آن مسافران عزیز می توانند با پرداخت حق رزرو حدود یک شب، تمام مدت اقامت خود را رزرو نمایند.

با ارائه تاییده رزرو هتل (واچر) دریافتی از سایت زواران به شرکت های گردشگری و توریستی طرف قرارداد زواران می توانید از تخفیفات ویژه و خدمات اختصاصی مشترکین زواران بهره بگیرید.

همچنین وب سایت زواران مزین به نماد اعتماد از وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران می باشد.برای مشاهده جزئیات نماد اعتماد الکترونیکی به بالای صفحه مراجعه کنید.

 

ورود

ویژه ها

 با ما در ارتباط باشید نظرات در مورد هتل ها و اقامتگاه ها

منتظر نظرات سازنده شما در مورد هتل ها و اقامتگاه ها هستیم. در صورتی که در مورد هرکدام از هتل ها نظری دارید آن را با ما در میان بگذارید.

شماره تماس رزرواسیون:
05138210387
05138211556
09398542557
09368566206

تماس در ساعات اداری:
1008088(0519) ده خط

مدیریت سایت زواران:
09158088089

سرویس های ما

#

بالاترین کیفیت کیفیت برتر هتل ها

گروه گردشگری زواران سعی بر انتخاب با کیفیت ترین و مناسب ترین هتل های شهر مشهد مقدس را برای رفاه زواران عزیز دارد...

#

قیمت مناسب قیمت های ایده آل هتل ها

در کنار کیفیت مناسب و بالای هتل ها و هتل آپارتمان ها سعی بر رعایت حقوق زائرین محترم شده و قیمت های اقامت تا حد امکان کاهش یافته است...

#

تخفیفات ویژه تخفیف های دوره ای و اختصاصی

گروه گردشگری زواران طی رایزنی با هتل ها و هتل آپارتمان ها به صورت دوره ای تخفیفات ویژه در رزروها اعمال می کند...

#

اقامتی آسودهبا خیال راحت سفر کنید

اطمینان از محل اقامت قبل از سفر باعث آسودگی خاطر و اطمینان می گردد، اقامت خود در مشهد مقدس را به گروه گردشگری زواران بسپارید...