مدرسه پریزاد در مشهد

تاریخ انتشار: 1398/12/11

مدرسه پریزاد در مشهد

مدرسه پریزاد مشهد

در شهر مشهد اماکن تاریخی و دیدنی بسیار زیادی وجود دارند که اگر بخواهیم از آنها نام ببریم در یک مطلب نمی گنجد. شما به عنوان مسافر مشهد قادر به بازدید از تمامی اماکن دیدنی مشهد، در سفر چند روزه خود به مشهد نیستید، اما با شناخت این اماکن می توانید چندتا از آنها را منتخب کرده و هنگام سفر مشهد بازدید کنید. اماکن تاریخی و دیدنی که در حرم مطهر مشهد یا نزدیک به حرم مطهر امام رضا(ع) هستند، گزینه های خوبی می باشند زیرا قطعا هنگام سفر به مشهد برای زیارت به حرم امام رضا(ع) می روید، پس می توانید با یک تیر دو نشان بزنید و مکان هایی که از نظر تاریخی و مذهبی در مشهد ارزشمند هستند را ببینید. از این مکان های دیدنی که در حرم مطهر واقع هستند می توان به موزه های حرم امام رضا(ع) اشاره کرد. در ادامه سایت زواران با یکی دیگر از اماکن تاریخی داخل حرم مطهر در مشهد به نام مدرسه پریزاد مشهد آشنا می شوید.

مدرسه پریزاد مشهد

مدرسه پریزاد حرم مطهر

در مجموعه آستان قدس رضوی شماری از مدارس قدیمی مشهد وجود دارد که بعضا بازسازی شده و بعضی از مدارس  هم قدیمی باقی مانده اند. از جمله مدارس قدیمی شهر مشهد مدرسه پریزاد حرم مطهر در مشهد می باشد . مدرسه پریزاد در مشهد تقریبا همزمان با مسجد گوهر شاد مشهد در عهد تیموریان با معماری زیبایی ساخته شده است. پریزاد خانم از نوادگان خواجه ربیع است، در گذشته مدرسه پریزاد مشهد خارج از محدود حرم امام رضا(ع) بوده که با توسعه و بزرگ شدن حرم مطهر مشهد داخل آن قرار گرفته است. ساخت مدرسه پریزاد مشهد در سال 823 پایان یافت و در سال 1318 نیز به ثبت رسید. سردر مدرسه پریزاد مشهد کتیبه‌ای قرار دارد که کاشی معرق لاجوردی است که خط زیبای ثلث زرد رنگ آن، به مرمت مدرسه پریزاد مشهد در دوره صفوی و پس از آن اشاره می‌کند. مدرسه پریزاد حرم مشهد در مجموع سه بار مرمت شده است.

مدرسه پریزاد حرم مطهر

مدرسه پریزاد مشهد به پریزاد خانم ندیمه گوهرشاد و همسرمیرزا محمد میرک حسینی منسوب است. گوهرشاد همسر شاهرخ تیموری بود هنگامیکه گوهرشاد آغا، مسجد گوهرشاد مشهد را در کنار مرقد امام رضا(ع) بنا کرد، پریزاد خانم نیز مدرسه ای دینی در مشهد ساخت که حدود 20 الی 30 نفر طلبه در آن تحصیل میکردند.

مدرسه پریزاد در مشهد

مدرسه پریزاد مشهد بنابر وقفنامه مفصل باقی مانده، املاک و مستغلات فراوانی دارا بوده که برخی از آنها به علت نوسازی و تغییرات کلی بافت قدیمی مشهد از بین رفته ویکی از شرایط مهم وقف کردن مدرسه این است که منحصرا وقف فرزندان متولی و طلبه های زائر امام رضا(ع) شده است و کسی جز این دو گروه نمیتواند از آن استفاده کند.

مدرسه پریزاد در حرم مشهد

هم‌اکنون از مدرسه پریزاد مشهد برای برگزاری جلسات فرهنگی و مذهبی مختلف، با حضور اساتید حوزه و دانشگاه برگزار می‌شوند. همچنین جلسات مشاوره و روان‌شناسی با حضور خانواده‌ها در مدرسه مدرسه پریزاد مشهد مورد استقبال عموم قرار گرفته است. پاسخ‌گویی به پرسش‌های اعتقادی و شرعی نیز بخش دیگری از فعالیت‌هایی است که امروزه در مدرسه پریزاد مشهد انجام می‌شود. تنها چیزی که درباره مدرسه پریزاد در مشهد ناراحت کننده است، اختصاص‌ آن تنها به آقایان است. البته زمانی که بانوان تمایل به حضور در جلسات مشاوره دارند، امکان حضور برای آن‌ها نیز وجود دارد.

مدرسه پریزاد در حرم امام رضا

 

تاریخ انتشار : 1398/12/11

 

نماد اعتماد الکترونیکی