غار هندل آباد مشهد

تاریخ انتشار: 1399/04/19

غار هندل آباد مشهد

غار هندل آباد در مشهد

با کمی تحقیق درباره شهر مشهد و مطالعه اماکن تاریخی مشهد ، جاذبه های گردشگری مشهد و حتی اماکن تفریحی و دیدنی مشهد، متوجه خواهید شد که شهر مشهد نه تنها برای زیارت بلکه از سایر جنبه های دیگر ارزش سفر دارد. نه تنها داخل شهر مشهد بلکه اطراف شهر مشهد تعداد زیادی روستای خوش آب و هوا که دیدنی های فوق العاده ای دارند نیز وجود دارد. در سایت زواران همواره در تلاش برای معرفی نقاط دیدنی مشهد و مناطق گردشگری نزدیک مشهد هستیم. با ما همراه باشید تا ادامه این مطلب نیز با غار هندل آباد مشهد که در منطقه تبادکان مشهد قرار دارد، آشنا شوید.

غار هندل آباد

در زواران تاکنون با غار مغان مشهد آشنا شده اید. از دیگر غارهای معروف مشهد میتوان به غار هندل آباد در مشهد اشاره کرد. توصیه میکنیم حتما از غار هندل آباد مشهد دیدن کنید چرا که نه تنها از غارهای زیبای مشهد بلکه از زیباترین غار های ایران محسوب میشود. غار هندل آباد مشهد در فاصله 40 کیلومتری شمال غرب مشهد مقدس و در منطقه تبادکان مشهد قرار دارد. نام دیگر غار هندل آباد مشهد "اوله" میباشد. دهانه کوچک و مستطیل شکل غار هندل آباد مشهد در فاصله 12 کیلومتری شمال غرب روستا رو به جنوب قرار دارد فاصله روستا تا غار هندل آباد مشهد دو ساعت پیاده روی دارد. طول غار هندل آباد مشهد 90 متر است که دارای استالاکتیک و استالاگمیت می باشد.

غار هندل آباد

غار اوله مشهد

شاید در نگاه اول وارد شدن به غار هندل آباد مشهد کمی شما را بترساند ولی با غلبه بر ترس خود و وارد شدن به درون غار هندل آباد در مشهد از زیبایی و شکوه آن حیرت زده خواهید شد. درون غار هندل آباد مشهد چشمه هایی وجود دارد که بومیان این منطقه بر این باور هستند که آب این چشمه ها خاصیت درمانی دارد. درون غار هندل آباد مشهد چشمه آب کوچکی وجود دارد که مردم محلی به آن جنبه تقدس داده اند و میگویند که آب آن آبله گوسفندان را درمان میکند. نکته جالب دیگر این است که گردشگران باید خود را آماده خفاش هایی کنند که درون غار اوله مشهد خانه کرده اند. همچنین وجود تعداد زیادی وزغ! پیشنهاد می شود از رفتن به داخل غار هندل آباد مشهد در فصل بهار که فصل جفتگیری خفاش هاست خودداری کنید.  البته تمامی خفاش ها خون خوار نبوده و برخی گیاه خوار و میوه خوارند.

غار اوله مشهد

غار هندل آباد در مشهد

غار اوله در مشهد

غار هندل آباد در مشهد از یک مسیر اصلی به طول حدود 130 متر تشکیل شده است. این مسیر واقع در غار اوله مشهد در قسمت هایی به صورت تالار بزرگ و در بخش دیگر نیز به صورت راهرو به عرض و ارتفاع 2 متر میباشد. در غار هندل آباد مشهد مقبره هایی نیز یافت میشود که این مقبره ها را میتوان به دو مقبره متعلق به دو پیامبران و مقبره های بانو کبری و دو فرزند والا مقامش اشاره کرد.

غار اوله در مشهد

 

تاریخ انتشار : 1399/04/19


 

{enamadx}