منطقه نمونه گردشگری چالیدره مشهد

تاریخ انتشار: 1401/02/19

منطقه نمونه گردشگری چالیدره مشهد

در قدیم هدف از سفر به مشهد تنها زیارت بارگاه امام هشتم بود اما در دهه اخیر با پیشرفت صنعت گردشگری در این شهر و احداث مراکز تفریحی و گردشی دیگر زائران و مسافران مشهدی تنها به قصد زیارت به این شهر نمی آیند، بلکه در کنار زیارت حرم امام هشتم (ع) سیاحت و گردش یکی از اهداف میهمانان این شهر بزرگ است. مناطق گردشگری زیادی در مشهد و اطراف مشهد دایر شده که این نیاز را برای گردشگران مشهد برطرف نماید اما در این بین یکی از هیجان‌انگیزترین مراکز تفریحی ایران، یعنی چالیدره مشهد، در ۱۷ کیلومتری شهر مشهد قرار دارد که اکثر تفریحات لاکچری مشهد در این منطقه قرار دارد. این منطقه گردشگری به اندازه ای بزرگ و زیبا است و از بازی ها و تفریحات مختلف متشکل شده است که امکان بازدید و استفاده همه آنها در یک روز به طور قطع میسر نیست و حتما باید چند روز را برای گردش و تفریح در چالیدره اختصاص دهید. اگر فرصتتان محدود است با ما در این مقاله از سایت زواران همراه باشید تا منطقه نمونه گردشگری چالیدره مشهد را بهتر بشناسید و راحتتر تفریحات مناسب خود را انتخاب کنید.

تاریخچه این منطقه

در سالهای 1381 تا 1376 سد چالیدره با مشارکت شهرداری طرقبه و شرکت آب منطقه ای خراسان احداث شد این مهم در جهت رفع اختلافات محلی در توزیع عادلانه آب و تامین آب کشاورزی باغات منطقه طرقبه بود. با توجه به اهمیت منطقه خوش آب و هوای طرقبه و با اندکی ایده و خلاقیت و همت مدیران مسئول در این بخش ، سد چالیدره مشهد کم کم به یکی از مناطق مهم گردشگری در ایران مبدل شد.

منطقه گردشگری چالیدره مشهد

تفریحات آبی سد چالیدره مشهد

انواع قایق های پارویی، موتوری و پدالی در این دریاچه زیبا وجود دارد و شما میتوانید به وسیله هر کدام از آنها به گشت  گذار در دریاچه بروید . اگر به دنبال هیجان و سرعت زیاد هستید از قایق های موتوری استفاده کنید اما اگر میخواهید در آرامش دریاچه کمی وقت بگذرانید و نرمشی کرده باشید قایق های پارویی و پدالی گزینه بهتری برای انتخاب هستند البته بهتر است که اگر مهارت و تجربه کافی در پارو زدن ندارید قایق پدالی را انتخاب کنید زیرا پارو زدن اصلا کار راحتی نیست. علاوه بر همه اینها کشتی شناور بر روی آب هم گزینه خوبی برای کسانی است که تمایلی به هیچکدام از قایق ها ندارند.

غواصی و ماهیگیری از دیگر ورزش های آبی این منطقه گردشگری زیبا است اگر به دنبال تجربه ای متفاوت هستید دیدن مناظر زیر آب قطعا برایتان جالب خواهد بود پس غواصی در این منطقه را از دست ندهید اما اگر میخواهید مکانی آرام و ساکت را انتخاب کنید میتوانید از تفریح وی آی پی چالیدره که ماهیگیری است استفاده کنید.

تفریحات آبی در چالیدره مشهد

تله کابین چالیدره مشهد

یکی از راههایی که میتوانید به بالای کوهها بروید و از آنجا به تماشای طبیعت زیبای منطقه و سد چالیدره بپردازید استفاده از تله کابین است که شما را 270 متر بالای کوه میبرد. حال دیگر انتخاب با شما است میتوانید دوباره برای پایین آمدن سوار تله کابین شوید و یا کوهنوردی کنید و از این تجربه دلچسب استفاده کنید.

تله کابین چالیدره مشهد

تله سیژ چالیدره مشهد

یکی دیگر از وسایلی که به شما کمک میکند به بالای کوه بروید تله سیژ است و فرق آن با تله کابین در اتاقک آن است. در تله سیژ شما مانند تله کابین در اتاقکی ننشسته اید بلکه در یک صندلی باز در فضای آزاد هستید و هرچه بالاتر بروید تغییرات دما را به خوبی احساس میکنید. هیجان در تله سیژ بسیار بیشتر از تله کابین است.

تله سیژ در چالیدره شمهد

بانجی جامپینگ چالیدره

اوج هیجان در این منطقه بانجی جامپینگ است. تصور کنید از یک ارتفاع بلند بپرید، چقدر آدرنالین ترشح میکنید. البته که امنیت دستگاهها و وسایل در این بازی بسیار بالاست. برای رفتن به بالای دره میتوانید از تله کابین یا تله سیژ هم استفاده کنید.

بانجی جامپینگ در مشهد

باگی، سافاری و کارتینگ در چالیدره مشهد

یکی دیگر از تفریحات این منطقه رانندگی با یکی از وسایل باگی، سافاری یا کارتینگ است. اگر علاقه مند به رانندگی هستید میتوانید یکی از این وسایل هیجان انگیز را انتخاب کنید و این تفریحات را به صورت خانوادگی  تجربه کنید.

سافاری چالیدره مشهد

زیپ لاین

یکی دیگر از تجربه های جالب در پایین آمدن از ارتفاع کوه استفاده از زیپ لاین است. شما میتوانید با استفاده از تله کابین به بالا بروید و برای برگشت از زیپ لاین که راهی برای پایین آمدن سریع و آزادانه از کوه است استفاده کنید.

زیپ لاین مشهد

 

تاریخ انتشار : 1401/02/19
 

{enamadx}