جاذبه های گردشگری مشهد

تاریخ انتشار: 1397/09/08

جاذبه های گردشگری مشهد

آشنایی با جاذبه های گردشگری مشهد قبل از سفر به مشهد

 تصمیم اول تعداد کثیری از هموطنان عزیزمان، برای سفر سالیانه و گذراندن تعطیلاتشان، سفر به شهر زیارتی، سیاحتی مشهد است. خیلی از ما چندین بار به مشهد سفر کرده ایم، اما خیلی ها برای اولین بار است که قصد دارند به مشهد بروند، لذا توصیه ما، آشنایی با جاذبه های گردشگری مشهد قبل از سفر به این شهر است، زیرا بدین وسیله می توانیم، با برنامه ریزی به مشهد سفر کنیم و مدیریت زمان را در سفر به مشهد به نحو احسن انجام دهیم. جهت آشنایی با این جاذبه ها به ادامه مطلب توجه کنید.

حرم امام رضا (ع) در مشهد

حرم امام رضا (ع) در مرکز شهر مشهد، استان خراسان رضوی، ایران، مدفن علی بن موسی‌الرضا (ع) است که نزد مسلمانان شیعه به‌عنوان «حرم» گرامی داشته می‌شود و مقدس است. بسیاری از مسافران که به عشق زیارت امام رضا (ع) به مشهد سفر می کنند برای زیارت آسان تر حرم مطهر هتل های اطراف حرم را رزرو می کنند.

از بناهای پیوسته برجسته‌ی حرم، مسجد بالاسر (مدفن امام رضا) ( ۴۲۵ ق/۱۰۳۳ م) و مسجد جامع گوهرشاد (ساخته ۸۲۱ ق/ ۱۴۱۸ م) است. حرم امام رضا در مشهد مجموعه‌ای است با کانون آرامگاه هشتمین امام شیعیان، علی بن موسی‌الرضا که دیگر مسجدها، آرامگاه‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه و موزه‌ها را دربرمی‌گیرد. بزرگ‌ترین مسجد جهان در اندازه (۲۵۰ هزار مترمربع) و دومین مسجد بزرگ جهان در گنجایش (۵۰۰ هزار نفر) شمرده می‌شود.

حرم امام رضا

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی در میان باغی مصفا به فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد واقع شده است. ساختمان فعلی آرامگاه فردوسی و موزه توس که الهام گرفته از شیوه معماری هخامنشی، به ویژه آرامگاه کوروش بود به دستور انجمن آثار ملی در سال ۱۳۴۳ آغاز و با نظارت مهندس هوشنگ سیحون در سال ۱۳۴۷ به انجام رسید. نمای بیرونی بنا شامل عناصر تزئینی هخامنشی به خصوص ستون‌ها و سرستون‌ها است و اشعاری که بر اضلاع چهارگانه بنا نگاشته شده از حکیم فردوسی و معرف اندیشه و شخصیت وی است.

آرامگاه فردوسی مشهد

کوهسنگی مشهد

پارک کوهسنگی دومین پارک بزرگ (بعد از پارک ملت) مشهد است. این پارک در جنوب غربی مشهد و در انتهای خیابان کوهسنگی قرار گرفته است. پارک کوهسنگی در حاشیه کوه‌هایی مرتفع ایجاد شده و از قدیمی‌ترین روستاهای مشهد است. شاه عباس صفوی در سن ۱۶ سالگی در این روستا تاج‌گذاری کرد. پارک کوه سنگی مشهد از میان تفریحگاه‌های شهر مشهد از قدمت و شهرت بیشتری برخوردار است و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته شده در مشهد و ایران است.

کوهسنگی مشهد

باغ نادری مشهد

آرامگاه نادر شاه افشار بنایی است که به یادبود نادرشاه در شهر مشهد ساخته شده است. قوام السلطنه در اواخر عهد قاجار (۱۲۹۶ خورشیدی) در محل یكی از مقابر ویران‌شده نادری، آرامگاه جدیدی برای وی ساخت و استخوان‌های او را از تهران به مقبره مزبور در مشهد انتقال داد. نادرشاه افشار، فاتح دهلی در هنگام حیات خود دستور به ساخت آرامگاهی کوچک در بالای خیابان مشهد داد. این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا در مشهد از خشت و گل ساخته شد. مقبره كنونی نادرشاه واقع در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (نادری سابق) است. باغ نادری مشهد به دلیل نزدیکی به حرم مطهر امام رضا به هتل های نزدیک حرم که محل اقامت مسافران زیادی می باشد نیز هست و با خیال راحت می توانید در باغ نادری مشهد تفریح کنید.

باغ نادری مشهد

بازار رضا مشهد

بازار رضای مشهد در دوران پهلوی دوم محمدرضا شاه ودر سال ۱۳۵۵ توسط آرشیتکت معروف مهندس داریوش بوربور طراحی، و زیر نظر او ظرف یازده ماه بصورت فرس ماژر در مشهد ساخته شد. با توجه به حجم زیاد توریست‌ها و زائران شهر مشهد، تجارت در این شهر از گذشته رونق فراوانی داشته‌است. از جمله مراکز تجاری شهر مشهد، می‌توان به بازار رضا مشهد اشاره کرد. این بازار یکی از مهم‌ترین مراکز خرید زائرین و گردشگران مشهد به‌شمار می‌آید. مجتمع بازار رضا مشهد در نزدیکی مجموعه اماکن رضوی، در ضلع شرقی خیابان امام رضا واقع شده و با ساختار سنتی و مغازه‌های متعدد، محل خرید و فروش و تجارت زائران و مسافران و مجاوران (اهالی مشهد) است. این بازار در دو طبقه احداث شده‌است، در طبقه دوم آن کارگاه‌های کوچک صنایع دستی، طلاکاری، انگشترسازی، فیروزه تراشی و گلدوزی ایجاد شده‌است. خرید سوغات مشهد از این بازار بزرگ در مشهد مورد استقبال مسافران مشهد به ویژه کسانیکه هتل نزدیک حرم رزرو کرده اند می باشد.

بازار رضا مشهد

 

تاریخ انتشار : 1397/09/08


 

{enamadx}